2016’da Herkesin İsteyeceği Bir Telefon: Samsung Galaxy Nexus 2

Geçtiğimiz sene iki farklı Nexus modeliyle değişiklik yapan Google, Galalaxy Nexus’tan sonra 2016’da tekrar Samsung’dan Galaxy Nexus 2’yi istese neler olur?

Samsung firması özellikle geçtiğimiz sene oldukça güzel bir yılı mobil sektör konusunda geride bıraktığını düşünüyorum. Bunun sebebi ise tahmin edebileceğiniz gibi Qualcomm, “8 çekirdekli bomba bir işlemci geliyor” naralarıyla beklentileri fazlasıyla yükselten firma, Snapdragon 810 ile tam bir hayal kırıklığı ürünü ortaya koydu. Bu da en çok Samsung’a yaramış olabilir.

HTC, Sony gibi firmalar Snapdragon 810’lu telefonlar çıkarmış, LG kendini Snapdragon 808 ile bir nebze rahatlatmıştı. Ancak şimdiye kadar hem Snapdragon hem de Exynos versiyonlu tepe modelleri üreten Samsung, 810’daki Thermal Throttling’i görünce “Yürü ya Exynos” diyip tüm tepe modellerine Exynos 7420’yi yerleştirerek performans noktasında çok iyi sonuçlar elde etmişti. Bataryayı belki de çok sömüren bu çipseti hem normal yoldan hem de kablosuz olarak hızlı şarjı eklemesiyle kapattığını söyleyebilceeğimiz firma Galaxy S6, Galaxy S6 Edge, Galaxy S6 Edge+ ve Galaxy Note 5 modellerinde (özellikle Edge’in tasarımının çok sevilmesi etmeni de var) satış rakamını arttırdı.

Ancak her ne kadar eskisine göre stabil bir TouchWiz olsa da kamerada bazı takılmalar, rehber sorununun tamamen düzelmemesi gibi ufak tefek aksilikleri devam eden bu arayüz oldukça donanımlı bir telefonda pek rahatsız etmese de olmaması gereken detaylar. Peki, geçen sene ciddi oranda fark yaratmış Samsung markasının ana derdi olan TouchWiz sorununu ortadan kaldıracak bir şey olsa? Yani Google’ın geçen sene LG ve Huawei ile denediği, bu sene Huawei ile de devam edeceği yeni Nexus söylentilerinde Huawei Nexus 7’nin yanına bir de Samsung Galaxy Nexus 2 gibi bir modeli eklesek?

Hatta biraz daha değiştirelim, Huawei geçen sene büyük ekranlı versiyonu üretti. Bu sene daha küçük ekranlı bir Nexus olsun ve Samsung’a phablet modelini bıraksın. Adı da muhtemelen Samsung Galaxy Nexus Note gibi bir farklı olsa? Tahminimce oldukça iyi bir telefon görebiliriz. Tabii bir de Samsung Galaxy Nexus Edge+ durumu var. O daha şahane olurdu, ancak Edge tasarımını bence kendinde kullanır Samsung, bu sebeple bu konuda anca Samsung Galaxy S7 Edge+ Google Play Edition gibi bir ihtimali olur anca tahminime göre.

Teknik özellikler noktasında ise 5.2 inç (Galaxy Nexus 2) ya da 5.7 inç (Galaxy Nexus Note) 2K ekran (Belki de Sony Xperia Z5 Premium’dan sonra 4K bile gelebilir), Samsung Exynos 8890 çipseti, Mali-T880 grafik işlem birimi, Samsung’un yeni geliştirilecek 12MP şahane kamerası, minimum 3.500mAh batarya. Android 7 N ile gelecek bir cihaz için şahsen şahane bir atılım olur diye düşünüyorum.

Alıntıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir