AİHM YouTube Kararını Açıkladı

Tarih 2008, mevsimlerden bahardı. Atatürk’e hakaret içeren bir video yüzünden dünyanın en büyük video paylaşım sitesi erişime engellenmişti. Yasak 30 Ekim 2010’a kadar sürdü. Konuyu insan haklarına engel teşkil etmesi nedeniyle mahkemeye taşıyan akademisyenler Serkan Cengiz,Yaman Akdeniz ve Kerem Altıparkmak davadan ret cevabını alınca durumu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşımıştı.

Kısaca davanın neden açıldığından da bahsedelim. Davanın açılma sebebisadece bir içerik için bütün bir siteye erişimin engellenmesi, üstelik iletişimimizi teknoloji ile gerçekleştirdiğimiz bu çağda kullanıcıları bilgi, fikir alma ve yayma hakkına engel teşkil etmesiydi. Aradan geçen uzun yıllar sonunda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi konu hakkında bir karara vardı.

Mahkeme’ye göre Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10. Maddesini ihlal etmiş. Davayı açan isimlerden Kerem Altıparmak bu sonucun,  5651 sayılı kanunun 8. maddesiyle ile ilgili çıkan AİHM kararının yargıçlara götürülmesi gerektiğini söyledi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir