Akıllı televizyonunuz da hacklenebilir


Evinizde bir akıllı TV’niz varsa, artık onu da korumak zorundasınız.

Sadece birkaç sene önce “TV’nizin hack’lenmesi” anlam taşımayan bir cümleydi. Ancak günümüzün Smart TV’leri gerçekten de saldırılara uğrayabiliyor, hack’lenebiliyorlar. Açıkçası yakın zamanda TV’mize anti-zararlı yazılımları yüklemek zorunda kalırsak, pek de şaşırmayacağız. Peki risklerden korunmak için şimdi ne yapabilirsiniz?

Smart TV’nizi hack’lemekten nasıl korursunuz?

Smart TV’lerde bazı açıklar var, ancak onları kullanan önemli bir zararlı henüz ortaya çıkmadı. Herhangi bir saldırı ortaya çıkmadan onlara karşı hangi önlemi alacağınızı seçmek biraz zor bir iş, ancak genel güvenlik prensipleri TV’ler için de geçerli.

– Güncel kalın: Üreticiler, güvenlik açıklarını kapamak için ellerinden gelenin en iyisini yapacaklardır. Bu yüzden en son firmware’i yüklemeye dikkat edin; geçerli bir nedeniniz yoksa güncellemeleri atlamayın.

– Firewall kullanın: TV’nizin bağlı olduğu Router’ınızın firewall özelliğini açık tutun. İnternete bağlı her cihaz, bir firewall tarafından korunmalıdır.

– Zararlılara karşı tarayın: Bu işlev TV’den TV’ye değişiklik göstermekte, ancak bu tür bir uygulama kullanmanıza izin veriliyorsa, onu kullanın.

– Kamera güvenliği: Web kamerası güvenliği ipuçları, TV’nizin kamerası için de geçerlidir. Kameranızın açık olduğunu varsayın ve önünde yanlışlıkla yayınlanmasını istemediğiniz şeyler yapmayın.

– Smart TV kullanmayın: Gizliliğiniz konusunda çok endişeliyseniz, Smart TV’ler yerine geleneksel televizyonları tercih edebilirsiniz.
Kaynak:Gerçek Gündem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir