Internet Explorer 11'in Geliştirici Önizleme Versiyonu Windows 7 İçin de Yayınlandı

Microsoft, işletim sistemi güncellemesi Windows 8.1 (veya kod adıyla Windows Blue) için hazırlanan yeni tarayıcısı Internet Explorer 11’i eski işletim sistemi Windows 7’de de görücüye çıkarttı. Şimdilik önizleme versiyonu olarak yayınlanan IE11’in en enteresan yanıysa, hem eski işletim sisteminde (Windows 7) hem de gelecek işletim sistemi güncellemesinde (Windows 8.1) kullanıcıların deneyimine sunuluyor olmasına karşın mevcut işletim sisteminde Windows 8 böyl e bir seçenek olmaması.

Haziran ayı sonlarında Windows 8’in güncellenmiş sürümü diyebileceğimiz Windows 8.1’in önizleme versiyonu (yani bir anlamda Betası) yayınlanmış ve kullanıcılar bu yeni sistemi test etmeye başlamışlardı. Bu yenilenmiş versiyonun PC üreticilerine gönderilmeye başlandığı ve Ağustos ayında da Windows 8.1 RTM versiyonunun sonunda piyasada olacağı söyleniyor. Bu güncellenmiş işletim sisteminin bileşenlerinden birisi olan Internet Explorer 11 ise şimdi Windows 7 kullanıcılarının da deneyimine açıldı.

Bu yeni IE versiyonunda sekmeleri senkronize etmenin daha kolay hale getirildiği, SPYD network protokolü desteği ve WebGL desteği sunulduğu söylenmekte. IE 11’in bir önceki versiyona göre daha hızlı ve kararlı bir yapıda olduğu da verilen bilgiler arasında. Ancak yayınlanan önizleme versiyonları geliştiricilere yönelik olduğu için IE 11’in son kullanıcılara yönelik final versiyonunda tam olarak nasıl yenilikler bulunacağını kestirmek bu aşamada zor.

Bu arada, IE 11’in geliştirici önizleme versiyonunun hem Windows 8.1 önizleme sürümü hem de Windows 7 için yayınlanmış olması ancak Windows 8 için herhangi bir yayın olmaması şaşırtıcı. Analistler, bu adımı yorumlarken Microsoft’un Windows 8 kullanıcılarının tamamının Windows 8.1 güncelleştirmesi alacağı öngörüsünde bulunduğunu ve bunun için de Windows 8 için bir önizleme versiyonuyla uğraşmadıklarını düşünmekteler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir