AnTuTu Skorlarına Göre 2015’in En İyi 10 Telefonu!

Her ne kadar güvenilirliği eleştiriliyor olsa da test konusunda ilk başvurulan platform olan AnTuTu Benchmark, skorlara göre en iyi 10 telefonu açıkladı.

Her yıl sonunda klasikleşen ve yılın en iyilerini gösteren AnTuTu Benchmark'ın “Skorlara Göre Yılın En İyi 10 Telefonu” sıralaması önemli bir kıstas haline geldi. Ben de dahil olmak üzere birçok kişinin pek de güvenmediği, arkada başka işler de dönebileceğini düşündüğümüz bu skorlar her ne kadar eleştiriliyor olsa da her zaman bir telefonu test edecekken ilk başvurulan ve aynı seviyedeki telefonları almak isteyenler için önemli bir kıstas haline geliyor.

Geçen sene Meizu MX4'ün lider olarak bitirdiği ve sadece bu liderliğin bile önemli bir fiyat/performans telefonu olması sebebiyle satışlarında patlama yapması, hatta ülkemizde parti parti satılan cihazın satışı başlar başlamaz kısa sürede tüketilebildiği bir cihaz haline gelmişti. Görünen o ki yeni telefonu MX5 yerini Pro 5'e bırakmasına ve yine üst sıralara oynamasına rağmen abisinin başarısını yineleyememiş. Bakalım bu yılki liste neler gösteriyor;

10) Huawei Nexus 6P (78381 Puan)

Geçen sene Meizu MX4'ün ardından ikinci sırada bulunan Motorola Nexus 6'dan sonra işi devralan iki firma LG ve Huawei'nin daha donanımlı versiyonu olan Huawei yapımı Nexus 6P, bu seneki telefon piyasasına göre kendine anca 10. sırada yer bulabildi. 5.7 inç 2K ekran, Snapdragon 810 çipseti ve 3GB RAM'e sahip olan telefon saf android dediğimiz yapısıyla da rahat bir kullanım sağlamakta.

9) Xiaomi Mi Note Pro (78903 Puan)

Geçtiğimiz sene Mi 4 cihazıyla 6. sırada yer bulan Xiaomi de bu sene gerileyerek Mi Note Pro cihazını 9. sıradan en iyilere sokabilmiş. 5.7 inç 2K ekran, Qualcomm Snapdragon 810 çipseti ile 4GB RAM'i birleştiren Xiaomi, oldukça sevilen telefonu ile güzel bir puan eşliğinde ilk 10'da kalmayı başış.

8) LeTV One Pro (79624 Puan)

Geçen sene sıralamaya telefon sokamayan ve özellikle ilk Snapdragon 820 çipseti kullanan cihazıyla sene başından kendi adını duyuran BİM'den çıkmış hissine kapıldığımız firmanın geçen seneki en iyisi 5.5 inç 2K ekran, Qualcomm Snapdragon 810 çipseti ve 4GB RAM ile klasik üst seviye deneyimini sunuyordu. 2015 yılında kendini kanıtlamayı başaran firma AnTuTu'ya a 8. sıradan giriş yaparak bir kere daha kendini ispatlıyor.

7) OnePlus 2 (79747 Puan)

OnePlus One cihazı ile ülkemize gelmese de adından fazlaca duyduğumuz firma geçen sene 5. sırada olan cihazına yenilikler eklemesine rağmen bu sene 7. sıraya gerilemiş. Isınma sorunlarının fazlaca gözüktüğü, birkaç kronik sıkıntıları da ortaya çıkan OnePlus 2 bunlara rağmen ilk 10'da kalmayı başarmış. 5.5 inçlik Full HD ekranı, Qualcomm Snapdragon 810 ve 4GB RAM kombini ile gelen cihaz davetiye usülü satılmasına rağmen inanılmaz ilgi görmekte.

6) iPhone 6 – iPhone 6 Plus (80554 Puan)

Apple'ın iPhone 6S'in çıkmasıyla bir tık eskise bile hala iyi performanslı telefonu iPhone 6, hala ülkemizde de fazlaca ilgi gören bir telefon olmasıyla dikkat çekiyor. Yazılım/donanım uyumu konusunda tek sağlam firma olan Apple, kendi işletim sistemine sahip olmanın avantajını her geçen gün geliştirmekte. 4.7 inç HD ekran, Apple A8 çipseti ve 1GB RAM gibi detaylara sahip olmasına rağmen görünürde düşük özellikli gibi olsa da geride bıraktığı telefonlara bakılırsa öyle sadece kağıt üstünde teknik özelliklere bakmamak gerek.

iPhone 6 Plus ise AnTuTu'ya göre iPhone 6'dan skor bazında pek bir farkı bulunmaması sebebiyle listeye dahil edilmeyerek iPhone 6 ile bir tutulduğunu da belirtmiş olalım.

5) Galaxy S6 Edge Plus (82087 Puan)

Samsung'un ilk olarak geçen sene (2014) Galaxy Note Edge ile denediği kıvrımlı ekran düşüncesi tutunca iki tarafada kıvırarak yeni bir seri çıkarmanın ürünlerinden büyük ekranlı Galaxy S6 Edge Plus, şıklık konusunda benim favori telefonum oluyor. Her ne kadar yazılım olarak eleştirilse de işçilik ve donanım konusunda çok iyi işler çıkartan Samsung, Exynos 7420'nin nimetiyle 5. sırada Edge Plus modelini yerleştirmiş. 5.7 inç iki tarafa kıvrımlı 2K ekran, Exynos 7420 çipset ve 4GB RAM ile donatılan telefon şarj sorunu ve birkaç yazılımsal sıkıntılar dışında adeta kusursuz.

4) Samsung Galaxy Note 5 (83364 Puan)

Geçen sene 4. sırada kendine yer bulan abisi Galaxy Note 4'ün tahtına oturan Galaxy Note 5, yine 4. sırada. Yukarıda Galaxy S6 Edge Plus için söylediklerimin aynı şekilde geçerli olduğu bu cihazda oluşan 1300 puan gibi bir farkın sebebi ise büyük ihtimalle Edge Plus'ın arka planda çalışan kıvrımlı ekran için yazılımsal detaylar olduğunu düşünüyorum. Çünkü her iki telefonu da aynı anda test ederken farksız bir deneyim sunduklarını söyleyebilirim. Tasarımsal olarak üstün olan Edge modellerinde S Pen ile farkını yaratan Note 5'te de tıpkı Edge gibi 5.7 inç 2K ekran, Exynos 7420 çipset ve 4GB RAM ile donatılmıştı.

3) Meizu Pro 5 (86214 Puan)

Yılın en iyi 3 telefonundan ilki olan Meizu'nun Pro 5'i geçen seneki MX4 başarısını yineleyemese de ilk 3'ten düşmemenin de haklı gururunu yaşıyor. Diğer telefonlar Qualcomm ve MediaTek tercih ederken Samsung'la nasıl bir ilişki kurdularsa tıpkı Galaxy S6 ailesi ve Note 5 gibi Exynos 7420'yi cihazına alarak bir de pişkin pişkin tüm Samsung cihazlarından iyi performans çıkarmış. 5.7 inç Full HD erkan (fark buradan kaynaklanıyor) Exynos 7420 çipseti ve 4GB RAM gibi oldukça sağlam detaylara sahip telefon 2K yerine FHD tercih edinde en iyi Exynos çipsetli telefon olmuş oldu.

2) Huawei Mate 8 (92746 Puan)

2. sırada olsa da Pro 5'e sağlam denilebilecek bir fark atarak 2.liğe oturan Huawei'nin Mate 8'inin nasıl geliştirildiğini buradan anlıyoruz. Mate 7 ile geçen sene 7. sırada olan firma, artık nasıl gaza gelmişse önemli geliştirmeler ile cihazını 2.liğe çıkarmış. Tasarımsal olarak da oldukça şık ve neredeyse çerçevesiz ekrana sahip olan Mate 8'de 6 inç Full HD ekran, HiSilicon ile ürettikleri Kirin 950 çipseti ve 4GB RAM ile bütünleştirmiş. Yani bu sıralamayı ele alacak olursak Kirin hem Qualcomm'dan hem MediaTek'ten hem de Exynos'tan daha başarılı gibi gözükmekte.

1) Apple iPhone 6S -iPhone 6S Plus (132620 Puan)

Eveeet, geldik şampiyonumuza. Ama ne şampiyonluk o öyle! Neredeyse 10 sıradaki Nexus 6P'yi ikiye katlayan bir puan ile hem 100.000 barajını aşan 2015 telefonu hem de coşan bir hal ile net bir şekilde diğer telefonları tokatlayıp nal toplatmış. Yine teknik özelliklerine detaylarını bilmeden bakınca “Bu ne la, bunu alt seviyeler bile kullanmaz” diyebilirsiniz. Ama anlaşılan o ki işler göründüğü gibi değil (!). 4.7 inç HD erkan, Apple A9 çipseti ve 2GB RAM ile fark yaratan iPhone 6S, tıpkı iPhone 6 ve iPhone 6 Plus arasındaki minik fark sebebiyle yine ortak ele alınmış.

Alıntıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir