Apple’a şok ceza!

fft2mm2582628

Apple'a garanti politikasıyla ilgili açılan bu davadan ABD'li firmanın canını sıkan bir sonuç çıktı!

 

Apple, ve iPod touch cihazların garanti politikası nedeniyle aleyhinde açılan davayı, anlaşma yoluna giderek sonuçlandırmaya karar verdi. Firma konusu davanın sonucunda etkilenecek olan 153.000 kullanıcıya toplamda 53 milyon dolar tazminat ödeyecek.
Apple'ın, cihazların sıvılarla teması halinde yapılacakları belirleyen garanti politikasında yaptığı değişiklikler sonucunda olumsuz etkilenen bir grup kullanıcının açtığı davada firma anlaşma yoluna gitmeyi tercih etti. Dava konusu değişikliğin temelinde, 3M firmasının ürettiği, sıvı temasını tespit etmek amacıyla kullanılan bantlar yer alıyor. Apple, sıvılarla temas etmesi durumunda rengi beyazdan pembe ya da kırmızıya dönen söz konusu bandı 2009 yılında iPhone ve iPod touch cihazlara yerleştirmiş ve bandın sıvı temasını gösterdiği durumlarda arızaların garanti kapsamı dışında değerlendirileceğini ilan etmişti. Bu değişiklik nedeniyle sahip oldukları arızalı cihazları garanti kapsamında tamir ettiremeyen kullanıcılar ise mahkemeye başvurarak, bandın renk değiştirmiş olmasının illa ki sıvı teması olduğunu göstermediği ve şikayet konusu olan arızanın sıvı temasından kaynaklandığını kanıtlamadığı iddiasıyla zararlarının karşılanmasını talep etmişti.
3M'in yürüttüğü testler, bandın renk değiştirmesinin aslında neme maruz kaldığını işaret ettiğini gösteriyor. Ancak Apple söz konusu testlerin, bandın cihazın içinde değil de aşırı koşulların etkisine açık olduğu ortamlarda yapıldığını iddia ediyordu. Halen mahkemenin onayını bekleyen anlaşma onaylanırsa, 31 Aralık 2009 tarihinden önce onarım talepleri garanti kapsamı dışında değerlendirilen kullanıcıların zararları telafi edilecek.

No tags for this post.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir