Avast hacklendi!

an-mirc

Antivirüs devlerinden Avast ciddi bir siber saldırıya uğradı ve saldırının bilançosu olarak 400.000 kullanıcının şifresi ve e-posta bilgilerinin çalındığı açıklandı.

Antivirüs sektörünün önde gelen isimleri arasında yer alan Avast, Pazartesi gününden itibaren forumlarına izinsiz girişler olduğuna dair bilgiler gelmeye başladığını ve ödeme bilgilerine hiçbir şekilde erişim sağlanamadığını belirten bir kamuoyu açıklaması yaptı.

200 MİLYON KULLANICI TEHLİKEDE!

Antivirüs devi Avast‘ın CEO’su Vince Steckler tarafından verilen bilgilere göre, geçtiğimiz hafta sonu düzenlenen saldırı sonucunda binlerce farklı kullanıcı ve takma isim ile beraber, elektronik posta ve gizlenmiş şifreler ele geçirildi.

Saldırının kısa süre içerisinde engellendiğini belirten Steckler, 200 milyon kullanıcının sadece 400.000′ine ait bilgilere ulaşılabildiğini belirtirken, “Saldırı esnasında çalınan kullanıcı adlarının ne kadar önemli olduğunu ve sonucun sizlere ne kadar zorluk çıkardığının farkındayız” ifadelerine yer verdi.

ŞİFRELERİNİZİ DEĞİŞTİRİN!

Forumlara nasıl izinsiz girildiğini araştıran şirketin CEO’su görevini yürüten Steckler’ın bu konuda yaptığı tek açıklama ise siber korsanların kriptografik (asıl şifrenin şifrelenme kodu) kodunu ele geçirdiği ve saldırının bu sayede gerçekleştirildiği yönünde.

Sözlerine “Herhangi üst düzey bir hırsız kriptonik algoritmayı şifreye dönüştürebilecektir.” şeklinde devam eden Steckler, böylesine bir saldırıyı düzenleyebilecek şahısların ciddi paralara alınan sistemlere sahip olması gerektiğini belirtti.

Steckler, kullanıcıların acil olarak şifrelerini değiştirmesi gerektiğini belirtti.

Kaynak:Mynet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir