CHP'li Hamzaçebi: Yapılması Gereken Bu Kararı Derhal Uygulamaya Koymaktır.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Anayasa Mahkemesi'nin tutukluluk süresine yönelik iptal kararına ilişkin, “Anayasa Mahkemesi kararının yargı tarafından anayasa gereği uygulanması gerekir CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Anayasa”…

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Anayasa Mahkemesi‘nin tutukluluk süresine yönelik iptal kararına ilişkin, “Anayasa Mahkemesi kararının yargı tarafından anayasa gereği uygulanması gerekir CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Anayasa Mahkemesi‘nin tutukluluk süresine yönelik iptal kararına ilişkin, “Anayasa Mahkemesi kararının yargı tarafından anayasa gereği uygulanması gerekir. Yapılması gereken bu kuralı bu kararı derhal uygulamaya koymaktır” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, partisine mensup Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk ile TBMM‘de basın toplantısı düzenledi. Anayasa Mahkemesinin tutukluluk süresine ilişkin verdiği iptal kararını değerlendiren Hamzaçebi, şöyle dedi:

“Tartışma Anayasa Mahkemesi kararı ne zaman uygulanacaktır. İptal kararlarının geleceğe yönelik olarak ertelenip 1 yıl sonra yürürlüğe girmesi yönündeki uygulama yasama organına bu konuda gerekli yasal düzenlemeyi yapmak üzere süre vermek amacına yönelik olup herhangi hukuki boşluğun doğmasını önlemek içindir. İptal kararlarının yürürlüğünün ertelenmesi doğrudan doğruya yasama organına verilen bir süreyi işaret eder. Yoksa anayasaya aykırılığı tespit edilmiş olan bir kanun maddesinin, bir hukuk kuralının bir yıl daha uygulamada kalması ve yargının, mahkemelerin anayasaya aykırılığı tespit edilmiş olan bu kararı, bu kuralı bir yıl daha gibi bir garip durum düşünülemez. Dolayısıyla Anayasa Mahkemesi kararının yargı tarafından anayasa gereği uygulanması gerekir. Süre buna göre şu anda Ceza Muhakemesi Kanununun 102. maddesinde tarif edildiği şekilde sadece 5 yıldır. Ağır Ceza Mahkemesinin görev alanına giren konularda Ceza Muhakemesi Kanunu‘nun 102. maddesi tutukluluk süresini 2 yıl olarak öngörmüştür. Bu süre en fazla bir yıl uzatılabilir şeklindeki kanun hükmü yargı tarafından farklı veya yanlış yorumlanmak suretiyle bu süre 3 yıl uzatma olarak yorumlanmış ve 2 yıllık tutukluluk süresi 5 yıla uzamıştır. Şu andaki içtihatları göz önüne aldığımızda 5 yılın üzerinde tutuklu herhangi bir kimsenin cezaevlerinde kalmaması gerekir. Hüküm açıktır. Tutukluluk süresi doğrudan doğruya ceza yargılama hukukunu ilgilendiren bir durumdur. Ceza yargılama hukuku kuralları da kesinlikle lehe veya aleyhe olduğuna bakılmaksızın derhal uygulanır. Yapılması gereken bu kuralı bu kararı derhal uygulamaya koymaktır.”

-CHP, YAKUT'U ŞİKAYET ETTİ-

Meclis Genel Kurulu'nda CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç‘e verilen cezayı hatırlatan Hamzaçebi, oturumu yöneten Meclis Başkanvekili Sadık Yakut‘un tutumunu eleştirerek şöyle dedi:

“Sayın Sadık Yakut kraldan çok kralcı davranmıştır. Onun bu tutumunu kınıyoruz. Sayın Sadık Yakut‘un TBMM Başkanlık Divanı'nın tarafsızlığına gölge düşüren bu uygulaması konusunda gereğinin yapılması dün CHP Grubu olarak TBMM Başkanlığına, Meclis Başkanı Sayın Cemil Çiçek‘e yazıyla bir talepte bulunduk. Sayın Cemil Çiçek‘i de bu konuda hassasiyete ve gereğini yapmaya davet ediyoruz.”

Bir basın mensubunun tutuklu milletvekillerinin durumunu hatırlatması üzerine Hamzaçebi, “Bizim tutukluluk süresinin en fazla 4 yıl olarak uygulanabilmesi yönündeki düzenleme milletvekillerimiz de dahil olmak üzere herkesi bütün tutuklulukları kapsamına almaktadır. Yani bizim teklifimizin yasalaşması tutuklu milletvekillerinin serbest bırakılması sonucunu kendiliğinden doğuracaktır” dedi. Hamzaçebi, tutuklu milletvekilleri konusunda hükümete ve siyasi partilere de çağrıda bulundu. – Ankara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir