Chrome için tarihi gün bugün!

fft2mm3322686
Chrome ilk kez ortaya çıktığında, eminiz Google bile bu kadar büyük bir başarıyı beklemiyordu…
Chrome, 5 sene önce ilk kez ortaya çıktığında büyük iddiaları olmayan, sadece hıza ve sadeliğe önem veren bir web tarayıcısıydı. Ancak Google’ın son derece aktif bir biçimde geliştirmeyi sürdürdüğü tarayıcı, kısa süre içinde Internet Explorer, Firefox ve diğer rakiplerini yakaladı; hatta geçti.
Tam 5 sene önce bugün tanıtılan Chrome, diğer tarayıcıların aksine sekmeleri ekranın en üstünde gösteriyor, ekran alanından tasarruf ediyordu. Yenilikçi URL çubuğu “Omnibox”, hem arama çubuğu, hem de adres çubuğu görevini üstleniyordu. Gizlilik modu, yani “Incognito mode” ilk defa Chrome ile ortaya çıkmış olmasa da, onunla birlikte yükselişe geçmişti.
Bununla birlikte, ilk zamanlar Chrome’un bazı eksiklikleri de vardı. Tarayıcıda yer imlerinizi düzenlemenin bir yolu yoktu; rakibi Firefox’un en güçlü özelliği olan eklentileri de desteklemiyordu. Ancak Chrome o kadar hızlı geliştirildi ki bu eksiklikler ve sıkıntılar kısa sürede giderildi.
Chrome 29 şu an Apple’ın WebKit motorunu temel alan, Google’ın kendi motoru Blink ile çalışıyor. Şubat 2012’de tanıtılan Chrome for Android ise şu anda Android’in varsayılan web tarayıcısı. Aynı sene iOS için de sunulan Chrome, sekme eşitleme işlevlerini iPhone ve iPad’e de taşımıştı. Google her ne kadar Windows 8 için uygulama geliştirmeyeceğini açıklamış olsa da, Chrome’un Windows 8 çıkmadan önce yayınlanan bir Metro sürümü de bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir