Chrome için tarihi gün bugün!

fft2mm3322686
Chrome ilk kez ortaya çıktığında, eminiz bile bu kadar büyük başarıyı beklemiyordu…
Chrome, 5 sene önce ilk kez ortaya çıktığında büyük iddiaları olmayan, sadece hıza ve sadeliğe önem veren web tarayıcısıydı. Ancak Google’ın son derece aktif bir biçimde geliştirmeyi sürdürdüğü tarayıcı, kısa süre içinde Internet Explorer, Firefox ve diğer rakiplerini yakaladı; hatta geçti.
Tam 5 sene önce tanıtılan Chrome, diğer tarayıcıların aksine sekmeleri ekranın en üstünde gösteriyor, ekran alanından tasarruf ediyordu. Yenilikçi URL çubuğu “Omnibox”, hem arama çubuğu, hem de adres çubuğu görevini üstleniyordu. Gizlilik modu, yani “Incognito mode” ilk defa Chrome ile ortaya çıkmış olmasa da, onunla birlikte yükselişe geçmişti.
Bununla birlikte, ilk zamanlar Chrome’un bazı eksiklikleri de vardı. Tarayıcıda yer imlerinizi düzenlemenin yolu yoktu; rakibi Firefox’un en güçlü özelliği olan eklentileri de desteklemiyordu. Ancak Chrome o kadar geliştirildi ki bu eksiklikler ve sıkıntılar kısa sürede giderildi.
Chrome 29 şu an Apple’ın WebKit motorunu temel alan, Google’ın kendi motoru Blink ile çalışıyor. Şubat 2012’de tanıtılan Chrome for Android ise şu anda Android’in varsayılan web tarayıcısı. Aynı sene iOS için de sunulan Chrome, sekme eşitleme işlevlerini iPhone ve iPad’e de taşımıştı. her ne kadar için uygulama geliştirmeyeceğini açıklamış olsa da, Chrome’un Windows 8 çıkmadan önce yayınlanan Metro sürümü de bulunuyor.

No tags for this post.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir