Chrome’un İsveç Çakısı Gibi Kullanılmasını Sağlayan 10 Harika Özelliği

Chrome, başlıkta da söylediğim gibi gerçekten tam bir İsveç çakısı gibi kullanılabileceğimiz özelliklere sahip. Bu özellikleri kullanmaya başladığınızda Chrome’un basit bir tarayıcıdan çok daha fazlası olduğunu hissetmeye başlayacaksınız. Şimdi bu özelliklerden bazılarına bir bakalım:
İnternet olmadan da oyun oynayabilirsiniz

5 dakikalığına bile olsa internet kesintisi yaşamak, bazen canımızı sıkabiliyor. Tam bu anda sinirinizi yatıştırmak ve zaman geçirmek için Chrome’un internet olmadan da oyun oynamanızı sağlayan özelliğini kullanabilirsiniz. Yukarıdaki ekranla karşılaştığınızda Boşluk tuşuna basın ve oyunu oynamaya başlayın.
Fare kullanmadan sekmeler arasında geçiş yapın

Mouse yerine daha çok klavye kullananlar için oldukça işe yarar bir özellik olan sekmeler arası geçişi Windows PC’lerde ctrl, Mac’lerde ise cmd tuşuna basılı tutup bir rakama basarak kullanabilirsiniz. Örneğin Mac’te cmd ve 2’ye bastığınızda, 2. sekmede bulunan sayfaya geçiş yapmış olacaksınız.
Hesap makinesi gibi kullanın

Kafanızdan yapamayacağınız bir işlemi Chrome’un Hesap Makinesi özelliği sayesinde rahatlıkla yapabilirsiniz. Örneğin tarayıcıdaki boşluk kısmına (50*20) / 10 yazdığınızda cevabın 100 olduğunu karşınıza çıkacak.
Döviz kurlarını da çevirin

‘300 dolar dövizim vardı, dur bakayım kaç TL yapıyor’ deyip döviz kurlarını değiştirmeye yarayan site aramak yerine Chrome’a 300 dolar yazarsanız, kaç TL’ye karşılık geldiğini öğrenebilirsiniz.
Sürükleyerek arama yapabilme özelliği

Bir makale okurken karşınıza bilmediğiniz bir kelime çıktığında yeni sekme açıp kelimeyi yazmak yerine fare ile üzerini kopyalayıp tarayıcıya doğru sürükleyerek arama yapabilirsiniz.
Yanlışlıkla kapattığınız sekmeyi tekrar açın

Sekmedeki gereksiz sayfaları kapatırken sizin için önemli bir sayfayı kapattığınızda, Windows için ctrl + shift + T, Mac’lerde ise cmd + shift + T tuşlarına basarak o sekmeyi tekrar açabilirsiniz. (laf aramızda en çok kullandığım özelliklerdendir)
Tüm arama geçmişini bir tuş kombinasyonuyla silin

Chrome’daki arama geçmişinizi Ayarlar kısmından da silebilirsiniz fakat bunu daha kısa bir şekilde yapabilme imkanınız da bulunuyor. Windows’ta ctrl + shift + delete, Mac’te cmd + shift + geri / silme tuşuna bastığınızda arama geçmişinizi komple silebileceğiniz menüyü karşınızda göreceksiniz.
Masaüstüne internet sitelerinin kısayollarını yapın

Bunun için daha çok ‘yer imleri’ kullanıyor olsak da masaüstünde sıklıkla baktığınız bir internet sitesinin kısayolunu görmek işinizi kolaylaştırabilir. Fare ile sitenin bulunduğu adresi tutup masaüstüne bıraktığınızda kısayolu oluşturmuş olacaksınız.
Chrome’un otomatik çeviri özelliğinden faydalanın

Chrome’un otomatik çeviri servisi olan translate.google.com sitesine gitmek yerine şuradaki bağlantıyı kullanarak otomatik çeviri eklentisini kurabilirsiniz. Kurduktan sonra tarayıcının sağ üst kısmında eklentinin ikonu karşınıza çıkacak. Burayı kullanıp istediğiniz sayfanın çevirisini rahatlıkla yapabilirsiniz.
Klavye üzerinden sayfanın aşağısına ya da yukarısına geçiş yapın

Fare yerine klavyedeki iki tuşu kullanarak sayfalarda yukarı ve aşağı doğru hareket edebilirsiniz. Yalnızca Boşluk tuşuna bastığınızda aşağı, Boşluk + Shift tuşuna bastığınızda yukarı doğru çıkacaksınız.

Alıntıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir