Dhkp-C Operasyonunda 8 Tutuklama (Özel)

Bursa’da düzenlenen terör örgütü DHKP-C operasyonunda gözaltına alınan örgüt üyelerinden 8’i çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.2 kişinin tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı operasyonda 4 kişi savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı.

 

Bursa’da düzenlenen terör örgütü DHKP-C operasyonunda gözaltına alınan örgüt üyelerinden 8’i çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. 2 kişinin tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı operasyonda 4 kişi savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı. Tutuklananlar arasında 20 Şubat 2013’te düzenlenen DHKP-C operasyonunda kızı Ebru Yeşilırmak tutuklandığı için gözyaşı döken Gülsen Yeşilırmak’ın diğer kızı Emel Yeşilırmak da bulunuyor.

Bursa Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ekipleri yaklaşık altı ay önce terör örgütü DHKP-C’nın Bursa’da yapılanma çalışmalarını mercek altına aldı. Örgüt üyelerinin merkez Yıldırım ilçesi Yüksek İhtisas Kavşağı’ndaki bir dernek çatısı altında çalışma yaptıklarını belirleyen polis, savcılığın talimatıyla geniş çaplı soruşturma başlattı. Yapılan teknik ve fiziki takibin ardından önceki gün operasyon için düğmeye basıldı. Dernek binasına itfaiye sepetiyle giren ekipler, örgüt üyeleriyle birlikte bazı evraklara el koydu. Polis iki günde toplam 14 kişiyi gözaltına aldı.

Emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edilen zanlılardan 4’ü savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı. Mahkemeye sevk edilen örgüt üyelerinden ikisi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. 8 kişi ise tutuklanarak cezaevine gönderildi. Tutuklananlardan birinin DHPK-C terör örgütünün sözde Bursa sorumlusu Tuncel A. olduğu belirtildi.

Zanlıların İstanbul ve Bursa’da düzenlenen Gezi Parkı eylemlerine katıldıkları ve vatandaşları eylemlere yönlendirdikleri belirlendi. Örgüt üyeleriyle birlikte 2 tabanca, 120 mermi, gaz maskeleri ve çok sayıda örgütsel doküman ele geçirildi.

ANNE GÖZYAŞI DÖKTÜ, AMA İKİNCİ KIZI DA TUTUKLANDI

DHKP-C operasyonunda tutuklananlar arasında Uludağ Üniversitesi öğrencisi Emel Yeşilırmak da yer alıyor. 20 Şubat’ta İstanbul, Ankara ve İzmir merkezli olarak 28 ilde düzenlenen DHKP-C operasyonlarında Emel Yeşilırmak’ın ablası Ebru Yeşilırmak da tutuklanmıştı. Yargılama sürerken İstanbul Adliyesi önünde gazetecilere açıklama yapan Ebru Yeşilırmak’ın annesi Gülsen Yeşilırmak, terör örgütü DHKP-C’ye tepki göstermişti. Gözyaşları içinde kızının kandırıldığını söyleyen acılı anne, bir sandalyeye oturarak dakikalarca ağlamıştı.

Kızı Ebru Yeşilırmak’ın, Bursa Uludağ Üniversitesi Biyoloji Bölümü 2. sınıfta okuduğu sırada dernek adı altında bazı kişilerin burs vaadiyle derneğe üye yapıldığını söyleyen Gülsen Yeşilırmak, çocukları devrimci diye kandırıp canlı bomba yaptıklarını ifade etmişti. Anne Yeşilırmak, şunları söylemişti: “Kızımı kandıran kişi, Tuncelili Alevileri savunduğunu söylüyor. Aleviyim diye insanları sömürüyor. Çocuğumu sürekli sömürdüler. Gariban insanların çocuğunu bu hale getiriyorlar. Okuyordu benim çocuğum. Dernek başkanıyım diye biriyle tanışmış. Burs verecekmiş diye kandırmışlar benim çocuğumu. Devrimciyim diye gariban insanları sömürüyorlar. Devrimci diye kandırıp canlı bomba yapıyorlar gariban insanların çocuklarını.”

Terör örgütü DHKP/C’nin gençlik yapılanmasına yönelik hazırlanan iddianamede, 18’i tutuklu 29 sanığın ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ ve ‘terör örgütünün propagandasını yapmak’ suçlarından 20’şer yıla kadar hapisle cezalandırılmaları istendi. Sanıklar arasında yer alan Ebru Yeşilırmak ve Mehmet Ali Yılmaz’ın anne ve babası da iddianamede müşteki olarak yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir