Dizüstü Bilgisayarınızın Pil Ömrünü Uzatmak İçin Yapabileceğiniz 6 Şey

Dizüstü bilgisayarınızın pil ömründen memnun değilseniz yapacağınız basit işlemlerle batarya ömrünü uzatabilirsiniz.

Şarj adaptörü olmadan dizüstü bilgisayarını kullanamayan büyük bir kitlenin var olduğunu biliyoruz. (yalan yok, ben de yıllarca bu grubun içindeydim) Hadi evin içerisindeyken sıkıntı olmuyor, adaptörü takarsın fişe kullanırsın. Fakat dışarı çıktığınız sırada yanınızda güç alabileceğiniz herhangi bir materyal yoksa dizüstü bilgisayarın bataryası maalesef hiçbir işe yarayamayabiliyor.

Bu tarz sorunlarla karşılaşmamak ya da bataryanın ömrünü normalden daha uzun süre tutabilmek için yapabileceğiniz bazı metotlar bulunuyor. Eğer bu saydığımız metotları uygularsanız, dizüstü bilgisayarınızın bataryasından çok daha uzun süre faydalanabilirsiniz.

Bilgisayarınızın yazılım güncellemelerini sık sık kontrol edin. Yazılımlarınızı ne kadar güncel tutarsanız bilgisayarınızdan o kadar fazla verim alırsınız, özellikle de batarya ömrü konusunda.

Güç seçenekleri, bilgisayarınızın pil ömrünü etkileyen en önemli etmenlerden bir tanesidir. Eğer ekranınızın parlaklığını çok açtıysanız (ki bu göz sağlığınız için de büyük bir tehdit), bilgisayarınızın pil ömrü çok daha kısa olacaktır. Parlaklığı biraz daha kısın, bırakın batarya ömrünü sağlığınızdan daha önemli olabilir mi?

Güç kablosu, batarya tam dolu olduğu halde hala takılıysa mutlaka çıkartın. Pil dolduğu sırada güç kablosunu çıkartmak batarya açısından bakıldığında en sağlıklı hareket olacaktır.

Bir dizüstü bilgisayarın pil süresi ortalama 2 yıldır. Bataryayı dizüstü bilgisayarınızdan çıkartıp yalnızca şarj kablosuyla kullanırsanız, bataryanızın ömrünü daha fazla uzatmış olursunuz.

Bilgisayarınızın bulunduğu ortam ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalıdır. Cihazınızı ortalama hava şartlarında kullanırsanız, bataryanız bundan daha olumlu olarak etkilenecektir. Ayrıca kullanım talimatlarını okuyup bilgisayarın bataryasının muhafaza edilme koşullarını öğrenirseniz, pil ömrünü çok daha uzun ömürlü kullanabilirsiniz.

Son olarak bilgisayarınızda Bluetooth vb gibi arka planda çalışan fakat hiçbir işinize yaramayan fonksiyonları deaktif hale getirmenizde fayda var. Bunu yaptığınız taktirde pil ömrünün biraz daha uzadığını fark edeceksiniz.
Alıntıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir