Dizüstü bilgisayarlarda büyük şok

Milyonlarca ve Yahoo hesaplarına girerek kullanıcıların verilerini izlediği ortaya çıkan Ulusal Güvenlik Dairesi NSA hakkında çok çarpıcı iddia daha ortaya atıldı.

Dizüstü bilgisayarlarda büyük şok

Alman Der Spiegel dergisi, NSA’nın piyasaya sürülen milyonlarca dizüstü bilgisayara yüklediğini yazdı.

Der Spiegel’de yer alan habere göre NSA’nın uzman hacker’larından oluşan timi FBI ve CIA ile işbirliğine giderek globalde pek çok bilgisayar parekandecisine gönderilen laptoplara el koydu.

Bu cihazlara son kullanıcıya ulaşmadan evvel müdahale eden NSA, hepsinin içine kendi geliştirdiği casus yazılımı ekledi.

Del Spiegel’in haberinde geçen belgelere göre hacker timi özellikle online satılan nakliyatlarına müdahale etti ve ardından bu bilgisayarları özel ortama getirterek casus yazılımlarını yükledi.

NSA’nın bilgisayarlara ne tip yüklediği henüz bilinmezken, NSA’nın casus yazılım yüklediği dizüstü bilgisayarların üreticileri arasında Samsung, Huawei, Maxtor ve Dell gibi dünyanın önde gelen teknoloji devleri de yer alıyor.

’TAKİ AÇIKLARI BİLE TARIYOR

Del Spiegel, NSA’nın bilgisayarlara yüklemekle kalmayıp özellikle yaygın olarak kullanılan işletim sisteminin açıklarını tespit ettiği ve bu açıklar için özel olarak zararlı yazılım geliştirdiğine de dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir