Facebook İntiharları Önleyecek

İnsanların kendine zarar vermesini önlemek isteyen   bir sistemle karşımıza çıkıyor. Facebook, insanların yaşadığı sıkıntı, depresyonveya çeşitli sebepler yüzünden intihar etme vakalarını aza indirmek için böyle bir sistemi test ediyor. Test aşamasında olan bu sistem şu andaAvustralya’da deneniyor.

Ayrıca yapılan araştırmalarda bunalım sorunları yaşayan, yalnızlık sıkıntısı çeken bazı insanların ’a girerek beğeni ya da başka yöntemlerle kendilerini hissettikleri görülüyor. Bu sebeple ekibi böyle bir sistemi ortaya çıkartmış.

Sistem nasıl çalışacak?

ekibi, bazı intiharlardan önce Facebook’a bir gönderi veya veda mesajı paylaşıldığını saptamış. İşte bu şekilde bir olay yaşandığı an Facebook, kullanıcıları intihar niyetinden uzaklaştırmaya çalışacak. Bu noktada arkadaşların çok büyük bir rolü oluyor.

Örneğin bir arkadaşınızın kötü durumda olduğunu  intihar edebileceğini düşünüyorsunuz. Bu sisteme arkadaşınızın adını ekleyerek bir nevi arkadaşınızı göz önünde tutmuş olacaksınız. Ters bir durum sezenFacebook, sistemi devreye sokacak ve o kişiyi intihardan vazgeçirmek için önüne birkaç yazı çıkartacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.