Facebook İntiharları Önleyecek

İnsanların kendine zarar vermesini önlemek isteyen Facebook  bir sistemle karşımıza çıkıyor. Facebook, insanların yaşadığı ıkıntı depresyonveya çşitli sebepler yüzünden intihar etme vakalarını aza indirmek böyle bir sistemi test ediyor. Test aşamasında olan bu sistem şu andaAvustralya'da deneniyor.

Ayrıca yapılan araştırmalarda bunalım sorunları yaşayan, yalnızlık sıkıntısı çeken bazı insanların Facebook'a girerek beğeni ya da başka yöntemlerle kendilerini hissettikleri görülüyor. Bu sebeple Facebook ekibi böyle bir sistemi ortaya çıkartmış.

Sistem nasıl çalışacak?

Facebook ekibi, bazı intiharlardan önce Facebook'a bir gönderi veya veda ı paylaşıldığını saptamış. İşte bu şekilde bir olay yaşandığı an Facebook, kullanıcıları intihar niyetinden uzaklaştırmaya çalışacak. Bu noktada arkadaşların çok büyük bir rolü oluyor.

Örneğin bir arkadaşınızın kötü durumda olduğunu  intihar edebileceğini düşünüyorsunuz. Bu sisteme arkadaşınızın adını ekleyerek bir nevi arkadaşınızı göz önünde tutmuş olacaksınız. Ters bir durum sezenFacebook, sistemi devreye sokacak ve o kişiyi intihardan vazgeçirmek için önüne birkaç yazı çıkartacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir