Facebook reklamları değişiyor

Dünyanın en popüler sosyal paylaşım sitesi Facebook, reklam modelinde önemli bir değişiklik yapıyor.

Facebook reklamları değişiyor

Yaklaşık 1.1 milyar kullanıcısıyla dünyanın en popüler sosyal paylaşım sitesi Facebook, reklam modelinde önemli bir değişiklik yapıyor.

Televizyon reklamlarına benzer video reklam modelini hayata geçirmeye hazırlanan Facebook, reklamcılık sektörü için önemli bir adım atmış olacak. ’te yer alan bilgilere göre Facebook’un yeni reklam modelinin günlüğü 2.5 milyon dolara kadar olan fiyatlarla ücretlendirecek. Paylaşılan bilgilere göre söz konusu Facebook reklamları, 15 saniye ile sınırlandırılacak ve sosyal paylaşım sitesinin haber akışı sayfasında gösterilecek. Böylece reklamverenler istedeği şekilde hedefleme yaparak televizyondan daha verimli reklam kampanyaları geliştirebilecek. Şirket, yeni reklam modelinin ne zaman hayata geçeceği ise henüz açıklamadı.

HİSSELER UÇTU

Facebook reklam gelirleri konusunda özellikle son dönemlerde hızlı bir artış yakaladı. 2013’ün ikinci çeyreğinde yaklaşık 1.6 milyar dolar reklam geliri elde eden şirket, geçen sene aynı döneme göre yüzde 53’lük büyüme yakaladığını açıklamıştı. Söz konusu reklam gelirinin çoğunluğu web üzerinden gelirken mobil reklam gelirlerinin oranı yüzde 41 olarak açıklandı. Facebook’un, televizyon reklamlarına benzer bir modeli satışa çıkarmasıyla beraber gelirlerinin önemli derece artacağı öne sürülüyor. Facebook’un yeni reklam modelini açmaya hazırlanması şirketin borsadaki hisselerini yükseltti. Nasdaq Borsa’sında işlem gören Facebook hisseleri, dün yüzde 4.2’lik artışla 35.43 dolar seviyesine gelerek, 38 dolar olan ilk halka arz fiyatına yaklaştı.

Avrupa’da birinciyiz

TURKCELL Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, Türkiye’nin sosyal paylaşım sitesi Facebook’u Avrupa’da en çok kullanan ülke olduğuna dikkat çekerek, 75 ilde fiber ağ oluşturduklarını söyledi. Erkan, internet kullanımının her geçen gün arttığını belirterek, “Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun açıkladığı 2013 yılı ilk çeyrek rakamlarına göre, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 23 büyümeyle, 667 bin terabayt gibi bir rakamla karşılaşıyoruz. Bir ayda ortalama 32.5 saatimizi internette geçiriyoruz. Facebook kullanımında Avrupa’nın birinci, dünyanın altıncı ülkesiyiz” şekinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir