Facebook, sanal gerçeklik için ayrı mobil uygulama geliştiriyor

Facebook, sanal gerçeklik deneyimini mobile getiriyor. WSJ'nin konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre Facebook bunu 360 derece videoları destekleyen ayrı bir uygulamayla yapmaya hazırlanıyor. Uygulama, kullanıcıların 360 derece videoların açıını telefonlarını hareket ettirerek değiştirmesini sağlayacak.

Sanal gerçeklik alanı Facebook'un Mart 2014'te Oculus VR'ı satın almasından bu yana artan bir ilgi görüyor. Samsung‘dan ‘ye farklı üreticiler ve çok sayıda farklı girişim sanal gerçeklik üzerinde çalışmaya devam ediyor. Son kullanıcıya yönelik ilk sanal gerçeklik başlığını önümüzdeki yıl piyasaya sunacağını açıklayan Oculus'un,Rift  endüstride daha ciddi bir hareketlilik yaratması bekleniyor.

Facebook'un bugün mobil için geliştirdiği belirtilen sanal gerçeklik  ise Oculus'a göre yüzeysel bir deneyim sunuyor ve bu açıdan Google'ın () öncelikli sanal gerçeklik adımına karşı atılmış gibi görünüyor

Facebook'un mobilde Google'a karşı üstünlüğü de bu açıdan bir avantaj olabilir. Bununla birlikte, Facebook'un ve Android için geliştirdiği belirtilen uygulama, sanal gerçekliğin Oculus'tan çok daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir