Facebook’ta yasak kalkıyor!

fft2mm3746848

Facebook, uzun zamandır uyguladığı bir yasağı kaldırmaya karar verdi. Kullanıcılar artık…

 

Facebook’ta yayınlanan şiddet içerikli fotoğraf, görsel veya videolar bugüne kadar sansüre takılıp siliniyordu. Özellikle videolar, küçük hayvanların öldürülmesi, insanlara işkence, cinayet, ölüm, kan gibi içeriklere sahip olabiliyordu şikayet halinde Facebook ilgili paylaşımı derhal siteden kaldırıyordu.
Ancak Facebook yeni yaptığı bir açıklama ile artık şiddet içeren paylaşımları silmeyeceklerini açıkladı. Ama bunun için de bir şart var. Söz konusu şiddet görüntülerinin, şiddeti yüceltmek övmek için değil, kınamak ve cezalandırılmasını sağlamak için paylaşılması gerekiyor.
Facebook yöneticileri, dünyanın her yerinde pek çok şiddet olayının meydana geldiğini, insanların kendilerini savunmak suçluları ifşa etmek, şiddete başvurulmasını caydırmak için bu görüntülerini paylaştığını ve şiddeti lanetlediklerini belirterek, bu paylaşımları silmenin şiddetin gizli kalması ve desteklenmesi anlamına geleceğini vurguladılar.
Dolayısıyla bundan sonra, zevk için işkence edilerek öldürülen hayvanlar, çatışmada esir düştükten sonra canlı canlı boğazı kesilen askerler, parçalanmış cesetler bol kan görüntüsü Facebook’un “sıradan” bir parçası olabilir zira dünyada çok sayıda insan bu şiddet uygulamalarından rahatsız ve tepki oluşturmak için bu görüntüleri paylaşmayı tercih ediyorlar. Bu durumda, Facebook’un 18 yaş altındaki genç ve küçük bireyler için özel bir doğrulama geliştirmesi de kaçınılmaz gibi görünüyor. Bakalım sosyal ağ, bunu yapacak mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir