“Gest” Eldivenle Klavye-Mouse Ortadan Kalkıyor

Gest eldiven Nintendo Power Glove’un yapamadığını yaparak jestlerimizi takip ederek hayatımızdaki sınırları kaldırıyor.

Nintendo’nun Türkiye’de olmasa bile Amerika Birleşik Devletlerinde büyük satış rakamları elde ettiği Power Glove‘un üzerinden 20 yıl geçti. 1989’da yaratılan eldiven oyun kontrolörü Nintendo oyun konsollarında sadece bir kaç oyunun kontrolünde kullanılabildi. Aslında bizim Power Glove’u gördüğümüz yer bir Hollywood filmiydi. The Wizard isimli filmin içinde kötü kalpli oyun cambazı Lucas Barton’un Power Glove’u kullanarak Rad Racer oynamıştı. Üretilmesinin üzerinden 20 yıl geçen Power Glove, oyun geliştiricisi Matt Mechtley’in ellerinde 21. yüzyıla uygun olarak yeniden geliştirilmişti.

Ama gel gelelim Nintendo’nun bu power glove yeniliği fazla tutanamadı. Apotact Labs firması tarafından el hareketlerini takip edebilen yeni bir eldiven geliştirildi. “Gest” ismini verdikleri bu eldiven sınır kavramını tanımayacak. Firmanın yaptığı açıklamada aslında “sanal eldiven” fikrinin birkaç yıldır gündemde olduğu ancak bugüne kadar yapılanların hantal, kullanımı zor ve pahalı olduğu belirtildi. Ürünün en büyük özelliği ise jestlerimiz tahmin edecek ve eldiven kullanımı daha kolay olacak.

Bu yeni “gest” eldiven ile elinizi boşlukta hareket ettirerek bilgisayarınızı kontrol etmenizi sağlıyor. Böylece klavye ve fareye gerek kalmıyor. Geçmişte de bu tür eldivenler gündeme gelmişti, ancak bu eldivenler pahalı ve kullanımı zordu. Kickstarter’da kampanyanın bitmesiyle belli olacak. 100.000 dolarlık hedef belirleyen firma hedefe ulaşmaları durumunda 99 dolardan hedefe ulaşamama durumunda ise 200 dolardan ürünü piyasaya sürecekler.

Eldiveni takarak bilgisayarda istediğiniz oyunu, elinizi sadece boşlukta hareret ettirerek oynayabilirsiniz diyen firma yetkilileri, eldivenle oyun oynamanın mouse’a göre çok daha heyecan verici olduğunu iddia ediyor.

Şirketin üç yıldır üzerinde çalıştığı ürünün bu yılın sonlarında piyasada olması bekleniyor. Gest’in Nintendo’nun 1989’da çıkardığı “power glowe” (güç eldiveni) adlı üründen esinlenerek tasarlandığı ancak bir fırın eldivenine benzeyen “power glove” dan çok farklı olduğu vurgulanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir