Google Project Blackrock ile Drone’lar Daha Akıllı Olacak

Google'ın çok ıda duyurusu yapılmamış projesi olduğu bir gerçek. Bunlardan biri de kısa bir süre önce ortaya çıktı. Google Blackrock adı altında sürdürülen bu gizli proje, insansız hava araçlarının bir çift kamera ve bilgisayar ı ile otonom olmasını hedefliyor.

1450701731_google-drone-1600x900.jpg

Google Project Blackrock ile 'lar Daha Akıllı Olacak

Geride bıraktığımız dönemler içinde, Project Glass, Project Loon, Project Fi gibi önemli çalışmaları gibi açıklanmak yerine daha gizli tutulan Project Blackrock, bir bakıma diğer çalışmalar kadar getirici görünmüyor şeklinde de yorumlanabilir. Google'ın bu proje ile yapmak istediği otonom drone konusu zaten gündemde olan bir konu iken burda Google, bazı detaylarla bu projeyi daha önemli bir hale getirecek gibi görünüyor.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi otonom insansız hava araçları yepyeni bir fikir değil fakat Google'ın yapmak istediği şey ise bu otonom sistemleri akıllı hale getirebilmek. Google, aracın kendisine kamera koymaktansa, bunu yüzeyde olan kameralarla, aracın yerini tespit edip, bu verilere göre aracın nereye gitmesi gerektiğini öğrenebilecek.

Sistem, karaya yerleştirilen iki kameranın havadaki drone'u tanımlamaya çalışacak. Havadaki araçtan alınan bilginin aktarıldığı bilgisayar da, drone'un bulunduğu yeri ve gitmesi gerektiği yeri şekillendirecek.

Bu sistem ile geliştirilen otonom araçların ise ilerleyen revizyonlarla çok daha akıllı hale getirilmesi bekleniyor.

No tags for this post.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir