Google Project Blackrock ile Drone’lar Daha Akıllı Olacak

Google’ın çok sayıda duyurusu yapılmamış projesi olduğu bir gerçek. Bunlardan biri de kısa bir süre önce ortaya çıktı. Google Project Blackrock adı altında sürdürülen bu gizli proje, insansız araçlarının bir çift kamera bilgisayar yardımı otonom olmasını hedefliyor.

1450701731_google-drone-1600x900.jpg

Google Project Blackrock Drone’lar Daha Olacak

Geride bıraktığımız dönemler içinde, Project Glass, Project Loon, Project Fi gibi önemli çalışmaları gibi açıklanmak yerine daha gizli tutulan Project Blackrock, bir bakıma diğer çalışmalar kadar ses getirici görünmüyor şeklinde de yorumlanabilir. Google’ın bu proje yapmak istediği otonom drone konusu zaten gündemde olan bir konu iken burda Google, bazı detaylarla bu projeyi daha önemli bir hale getirecek gibi görünüyor.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi otonom insansız araçları yepyeni bir fikir değil fakat Google’ın yapmak istediği şey ise bu otonom sistemleri hale getirebilmek. Google, aracın kendisine kamera koymaktansa, bunu yüzeyde olan kameralarla, aracın yerini tespit edip, bu verilere göre aracın nereye gitmesi gerektiğini öğrenebilecek.

Sistem, karaya yerleştirilen iki kameranın havadaki drone’u tanımlamaya çalışacak. Havadaki araçtan alınan bilginin aktarıldığı bilgisayar da, drone’un bulunduğu yeri ve gitmesi gerektiği yeri şekillendirecek.

Bu sistem geliştirilen otonom araçların ise ilerleyen revizyonlarla çok daha hale getirilmesi bekleniyor.

No tags for this post.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir