Google’da şok eden arama!

fft2mm2572067

 

Google’ın bu tartışmalı kelimeleri “eş tutması”, yeni bir kavgayı alevlendirmek üzere!

Ne kadar havada kalan kelimeler yazılırsa yazılsın, kullanıcıları için doğru ve en ilgili gösteren bir arama motoru yaratmak, son derecede karmaşık ve zorlu bir işlemdir.
Microsoft’un arama motoru “Bing”, televizyon reklamlarında “her şeyi Google’dan daha iyi yapabileceği” iddiasında bulunuyor. Biliyoruz ki bu iddiasını gerçekleştirdiği azından bir alan var. Görülen o ki, “ Search” arama motoru “gayest ( eşcinsel)” kelimesi ile “worst (en kötü)” kelimelerini eşdeğer tutuyor.
Eğer arama motoruna “gayest apps” veya “gayest trends” gibi bir kelime grubu yazıp arama yaparsanız göreceksiniz ki, Google, ilk çıkan sonuçların tamamında “gayest” kelimesi yerine “worst” kelimesini koyarak arama sonuçlarını önünüze getiriyor.
Ayrıca belirtmek lazım, bu olay yeni bir şey değil. Görülen o ki, Google, son birkaç yıldır aramaları bu şekilde yapıyor. ekibi ise bu olayı bir sorun olarak görmek yerine, insanların internet üzerinde yaptıkları arama şekillerinin bir belirtisi olarak algılıyor. Son yıllarda insanlar “gay” kelimesinin, kötüleyci bir şekilde kullanımını arttırdılar. Google Search’te bu kullanıma bu şekilde bir karşılık verdi. Bir Google sözcüsü tarafından, BuzzFeed’e yapılan bir açıklamaya göre; Google’ın insanların yaptıkları aramalar ve web sitelerinin içeriğine bağlı olarak değişmekte. Google, bu sonuçları belirli algoritmalara bağlı olarak buluyor ve ekibinden hiçbir kimse bu sonuçlara dokunmuyor. Google çalışanları, sonuçları değiştirmek yerine, algoritmayı geliştirmeye çalışıyorlar.
Yani sonuçların yakın zamanda değişmesini beklemeyin. Ayrıca belirtmek lazım ki, “Bing” üzerinde aynı şekilde “gayest apps” araması yapıldığında, beşinci sırada çıkan sonuç “The Worst iPhone Apps(en kötü 15 iPhone uygulaması)”. Yani, “Bing” olaya kadar negatif yaklaşmasa bile, bu sorunun sadece Google a özel bir şey olduğunu söylemek yanlış olur.

No tags for this post.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir