Google’ın bugüne kadar Android’den elde ettiği gelir açıklandı

Google, Android işletim sistemi piyasaya çıktığından beri 31 milyar dolar gelir el etti. devinin o günden bu yana elde ettiği net kâr ise 22 milyar dolar olarak açıklandı. Android işletim sisteminin ilk ticari sürümü 2007 yılında dağıtıma sunuldu. Android’in ilk yayınlanma tarihi ise 23 2008.

31 milyar dolar gelir 22 milyar dolar net kâr… Söz konusu rakamlar Google’ın için gizli bilgiler olsa da, Oracle ile yaşanan telif davasında Oracle avukatı tarafından zikredildi.

1453441095_oracle-android.jpg

Oracle’ın iddiasına göre Google telif ücreti ödemeden Java yazıımını kullanarak Android işletim sistemini geliştiriyor. Dünyanın büyük ikinci yazılım şirketi olan Oracle davanın düşmesi için Google’dan 6 milyar dolarlık telif ücreti talep ediyor. Ancak bu rakam yargıç tarafından yüksek bulunarak reddedildi. Davanın ne şekilde sonuçlanacağı merak konusu doğrusu.

Android işletim sisteminde reklam ve Google Play Store aracılığıyla gelir eden Google’ın geçen yıl tüm birimlerden 66 milyar dolar gelir elde ettiği göz önüne alındığında, yedi yıldır Android işletim sisteminden elde ettiği gelir çok da olmadığını söyleyebiliriz.

No tags for this post.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.