Google'ın Geçtiğimiz Hafta Tanıttığı Chromecast Hackerlar Tarafından Kırıldı

 

Google’ın geçtiğimiz hafta Android 4.3 işletim sistemi ve Nexus 7 ile birlikte tanıttığı medya oynatıcı Chromecast, tanıtıldıktan sadece 3 gün sonra kırıldı. GTV hacker grubunun verdiği bilgiler, cihaza kök erişimi sağlayabildikleri ve böylece 3 şahıs uygulama yüklemenin önünün açıldığı yolunda. Bu gelişme her ne kadar şu aşamada son kullanıcıları doğrudan etkilemiyor olsa da, bir yama yayınlamadığı sürece geliştiricilerin Chromecast’ı daha detaylı incelemeleri ve bu cihaz için uygulama geliştirmeleri mümkün hale gelecek diyebiliriz.

Google geçtiğimiz hafta önemli bir lansman serisi yaptı ve hem Android’in yeni versiyonu Android 4.3’ü hem de yeni tablet cihazı Nexus 7’yi pazara tanıttı. Bu iki önemli gelişmenin biraz gölgesinde kalsa da, firma ayrıca Apple’ın AirPlay sistemine de en net yanıtı Chromecast adlı ürünü ile yaptı. 35 Dolar satış fiyatıyla pazara sunulan bu ürün, Google’ın tarayıcı temelli işletim sistemi olan Chrome OS’yi masaüstü ve laptop yönelimli olmaktan kurtarıp TV ekranlarına da taşıyor.

TV setlerinin HDMI çıkışına bağlanan bu mini aparat sayesinde YouTube üzerindeki bir videoyu anında TV ekranınıza taşımanız veya mümkün hale geliyor. Üstelik farklı platformlarda da çalışan Chromecast sayesinde kullandığınız cihaz iOS, Linux veya Mac tabanlı da olsa bu işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Chromecast, pazara çok büyük bir yenilik getirdi mi diye soracak olursanız, 3. şahıs uygulama desteği olmadığı ve içerik aktarım özelliği dışında fazla bir şey yapamadığınız için bunu söylemek zor. Ancak GTV hacker grubunun yaptığı bir açıklama bu durumu değiştirebilir zira grup, cihaza kök erişimi (root access) sağlayabildikleri yönünde. Bu sayede, 3. şahıs uygulama geliştiriciler, cihazın işletim sistemini ve kaynak kodlarını daha yakından inceleme şansı buluyorlar. Bir yama yayınlanmadığı sürece, bu sayede 3. şahıs uygulama yazılmasının da mümkün olduğu söylenmekte. Ancak tabi bu aynı zamanda cihazın güvenlik zafiyetleri de olduğu anlamına geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir