iOS 9’un Çıkış Tarihi

iPhone, ve iPod’lara gelecek sıradaki büyük Apple güncellemesi olacak olan iOS 9’a ait ortaya çıkan tüm bilgileri sizler için derledik.

 

8 Haziran 2015’te yapılan Apple WWDC  ile beraber merakla beklenen iOS 9 hakkında ilk bilgiler gelmişti. Büyük değişiklikler olmasa da oldukça iyi detayların eklendiğini gördüğümüz iOS 9’da 9 Eylül 2015’te yapılan Apple  6S lansmanıyla da bazı detaylar eklenmiş oldu. Ayrıca çıkış tarihi de net bir şekilde belli oldu.

 

Apple’ın yaptığı WWDC etkinliğiyle iOS 9’un çıkış tarihi detayları da belli oldu. Apple beklentilerimizi ters köşe yaparak 8 Haziran’da sadece geliştiriciler için Beta versiyonunu kulanıma açtı. Daha sonra Temmuz ayında herkese beta erişimini açan Apple, 9 Eylül’de de iOS 9.1 sürümününün betası dağıtıma açıldı.

Tam sürüm için net tarih de veren Tim Cook, iOS 9’un tam sürüm olarak bugün, 16 Eylül tarihinde sunulacağını açıkladı.

 

iOS 9 Hangi Cihazlara Güncelleme Olarak Sunulacak?

Bildiğiniz gibi Apple’ın her yeni sürüm güncellemesinde bir önceki sürümü alan en eski cihazdan vazgeçer. Örnek vermek gerekirse iOS 7’yi alan  4, iOS 8’i alamamıştı. Buradan hareketle iOS 9’un iPhone 5 ve sonrasına dağıtılması, yani iPhone 4S modelinin bu güncellemeyi almayacağını söyleyebiliriz. Fakat durum öyle olmayacak.

Sizlere daha önce buradan duyurduğumuz haberimizde de bahsettiğimiz gibi iOS 9 güncellemesi 4S kullanıcılarına da sunulacak. iPad’de ise  2 Mini ve sonrasına destek verecek. iPod’da ise 5. jenerason iPod modelleri ve sonrasına gelecek. Tam liste olarak verecek olursak eğer;

iPhone 4s, iPhone 5, iPhone 5c, iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6S ve iPhone 6S Plus (hali hazırda iOS 9 ile gelecekler),  2, iPad 3. ve 4. nesil, iPad Air, iPad Air 2, iPad mini, iPad mini 2 ve iPad mini 3, ayrıca iPod Touch 5. nesil de iOS 9’a kavuşacak cihazlar arasında olacak.

 

iOS 9’un Boyutu Ne Kadar Olacak?

iPhone, ve iPod kullanıcılarının yeni güncelleme hevesini baltalayan bir diğer etmen ise güncellemenin boyutu ve gerekli boş alan konusu olmakta. Özellikle 8 ve 16GB iPhone modelini kullananların yaşadığı bu sıkıntı anında yeni sürümü kullanabilmek için gigabayt gigabayt yedeklemeler yapmak zorunda kalabiliyorsunuz.

iOS 8’in en yüksek olarak 4.6GB‘a varan boş yer isteği ile can sıkar hale gelen bu durum iOS 9 ile kırılıyor. 1.3GB boş yer isteyen iOS 9 özellikle 16GB versiyon kullanıcılarını sevindirecek.

 

ALINTIDIR.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir