IRC 30 yaşında

30 YILLIK

mesajlarınızı anında göndermenizi ve almanızı sağlayan 30 yıllık eski bir İnternet servisidir.  sadece sohbet amaçlı olan sistem , Jarkko Oikarinen adlı bir Finli tarafından 1988 yılında ilk kez geliştirilmiştir.Bu uygulamanın dünyanın dört bir yanında olan insanların hayatlarına nasıl etki edeceğini kimse bilemezdi fakat sevgiye hatta evliliğe yol açan temel araçlardan biri haline geldi.

1988 yılında başlanılan bu ortam günümüzde çeşitli ortamlara imkan sağlamıştır ve çeşitli şekillerde geliştirilmiştir. Tabii bu hale gelebileceğini kendisi tahmin edememiştir. Şu anda birçok kitlenin ana iletişim araçlarından biri haline gelmiş durumda.

Yunanistan’da ise , 190’ların ortasında, İnternet’in ülkemizde büyümeye başladığı günlerde biliniyordu.  ilk sunucu sahiplerinden biri GRnet (Yunan Ağı) idi.

Ben Enes ismi ile ilk defa 2004 yılında ortamında bulundum.Çeşitli platformlarda çeşitli görevler aldım ve en son sohbet.net platformunda bulundum ve halen devam etmekteyim.Birçok insanların bulunduğu ortamda çeşitli ve hala görüştüğüm arkadaşlıklar edinebildiğim gibi tepki veren birçok kullanıcılarda ortamda bulunuyor.

Ülkemizde ise sunucumuz olan IRC.SOHBET.NET , 199 yılından beri Türkiye’nin en popüler IRC sunucusu olma özelliğini taşımaktadır. IRC.SOHBET.NET , hayatın her kesiminden binlerce insanın kendi sanal hayatlarını oluşturduğu ve yeni insanlarla Internet’te tanışma aracı olarak kullandığı bir sohbet ağıdır.

Ve günümüz 2018 yılı sonları. 1988 de başlanan bu serüven 30 yaşında ve 2018 yılında daha farklı bir IRC hali almış durumda. her ne kadar farklı sohbet ortamları, uygulamaları çıkarılsada IRC‘ nin yeri ve kullanımı ayrı bir haldedir ve hala birçok kişi severek sunucularına devam etmekteler.

Hoşçakalın IRC sevdalıları.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir