İşte Rusya’nın ilk elektrikli denizaltısı

Rusya’nın elektrikli denizaltını ‘Novorossiysk’ suya indirildi.

İşte Rusya'nın ilk elektrikli denizaltısı

 

Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı’nın talimatıyla hazırlanan ‘Novorossiysk Projesi’nin dizel elektrikli denizaltısı özel bir törenle St.Petersburg’da denize indirildi. 2016 yılına kadar Karadeniz filosuna 5 tane daha dizel elektrikli denizaltı katılacak.

Rusya Deniz Kuvvetleri Komutanı Viktor Çirkov konuyla ilgili basınına yaptığı açıklamada, Novorossiysk’in denize indirilmesinin Savunma Bakanlığı’nın ve Deniz Kuvvetleri’nin uzun çalışmalarının sonucu olduğu belirtildi. Açıklamada, “Novorossiysk projesinin dizel elektrikli denizaltıları Karadeniz filosunun görevini en şekilde yapmasını sağlayacaktır” denildi.

Deniz Kuvvetleri yetkilileri İtar- Tass’a yaptığı açıklamada, Novorossiysk Projesi’nin Savunma Bakanlığı’nın Karadeniz Filosu’nun askeri gücünü yenilemek ve dizel elektrikli denizaltılarının gelişmesine yönelik uzun süredir planladığı bir proje olduğu ve artık gerçekleşmeye başladığı kaydedildi. Novorossiysk projesinin her bir denizaltısı farklı askeri şehrin ismini alacak. Şu anda “Rostov” ve “Starıy Oskol” yapım aşamasında bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir