Katlanabilir Ekranlı İlk Akıllı Telefon FlexiPai Tanıtıldı

Dünyanın ilk katlanabilir ekranlı telefonunu Samsung‘dan bekliyorduk fakat adı sanı duyulmamış, Çin kökenli bir şirket dün düzenlediği tanıtımla tüm dünyayı şaşırttı. Merkezi ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan ancak geçmişi Çin’e dayanan Royole adlı şirket, FlexiPai adını verdiği yeni telefonunu Pekin’de düzenlediği etkinlikle tanıttı.

Telefonun açık ve kapalı haldeyken sahip olduğu farklı işlevler bulunuyor. FlexiPai’nin ön yüz, arka yüz ve katlanan bölümdeki ekranlar, aynı anda farklı görüntüleri yansıtabiliyor. Telefon katlanmış haldeyken, sırt kısmındaki küçük ekran gelen uyarıları gösterebiliyor. Telefonun fiyatı ise teknik özelliklerine bağlı olarak 1.290 dolar ile 1.863 dolar arasında değişiyor. FlexiPai’nin yazılım uzmanlarına özel bir modeli de bugün satışa çıkıyor. Telefonların teslimatlarının aralık ayında yapılması hedefleniyor.

Android işletim sistemiyle çalışıyor

Altı yıl önce kurulmuş olan Royole tarafından üretilen FlexiPai adlı telefon, Google‘ın Android işletim sistemini kullanıyor fakat görünen o ki sahip olduğun özel donanıma göre işletim sisteminin bazı işlemlerden geçmesi gerekiyor.

Öte yandan Samsung da dünkü etkinliğinde katlanabilir ekranlı telefonunun prototipini sergiledi. Bizler ürün olarak beklerken prototip olarak görünmesi biraz hayal kırıklığı yarattı diyebilirim.

Bununla birlikte, Google’ın Android işletim sistemini de katlanabilir ekranlı telefonlara göre yeniden dizayn ettiğini öğrenmiş olduk. Hazır yeri gelmişken, akıllı televizyonlardaki Android işletim sisteminin ilkelliğini de vurgulamak isterim. Oraya da el atsalar fena olmayacak.

Peki tutar mı bu telefon?

350 gram gibi yüksek sayılabilecek bir ağırlığa sahip olan FlexiPai, piyasadaki yeni amiral gemisi modellerden neredeyse yüzde 50 daha ağır. Royole, yeni telefonlarının 200 bin açma kapamaya kadar test edildiğini ve katlanabilir ekran özelliğinin yıllarca sorun çıkarmadan çalışabileceğini söylüyor. Bunu yaşayıp görmek lazım elbette. İşletim sisteminin yanı sıra, uygulamaların da katlanabilir ekranlı modellere göre yeniden yapılması gerekecek. Tüm bu süreç, yarın ne yapacağına inanmadığımız bir şirket için göze alınır mı bilinmez. Fakat görünen o ki, katlanabilir ekranlı modeller için ipi yine Samsung göğüsleyecek ve yazılım ve uygulama geliştiriciler için de Çinli Royole’ın bu tanıtımı pek de iştah açıcı görünmedi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir