Kendi kendini anında imha eden işlemci

Önce film ardından da dizi olarak yıllarca televizyonlarda yayınlanan ‘Görevimiz Tehlike’ serisini muhtemelen aramızda duymayan yoktur. Hani o efsane ‘bu teyp kendisini 10 saniye içinde yok edecektir’ repliği ile ünlü olan film…

İşte şimdi de benzer bir gelişme, içerisinde ‘çok gizli’ bilgilerin depolandığı işlemcilere uyarlanmış durumda. Malum flaş diskimizi kaybetsek muhtemelen fazla fotoğraflarımızı yitirmiş oluruz (ki muhtemelen yedekleri vardır zaten) ama eğer asla başkasının eline geçmemesi gereken bilgilerin depolandığı bir şey tehlike altındaysa anında sonuç alınabilecek bir yöntem gerekiyor.

‘Gelecek de bir gün gelecek’ tadında icatlar yapılan PARC firması, uzaktan komutun verilmesi ile birlikte kendi kendisini imha eden kullanılamaz hale getiren yeni bir işlemci geliştirdi.

Aşağıda da gördüğünüz gibi cam bir fanus içerisinde bütünleşik biçimde tasarlanan işlemcinin altında bir ateşleme düzeneği var. Kullanılan cam, bizim akıllı telefonlardan tanıdığımız çizilmeye vs. dayanıklı Gorilla Glass cam. Tabii ciddi bir modifikasyondan geçirilerek amaca uygun yani tetiklendiği anda tuzla buz olacak hale getirilmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir