mIRC Events – Raw Mode

mIRC Scripting

En güncel hali ile siz değerli kullanıcılarımıza sunduğumuz Türkçe mIRC’i ilgi ve keyif ile kullandığınızı düşünüyorum. Elbette bu oluşumları sağlayabilmek, programı kodlayanlar açısından pek kısa zamanda bitmiyor. Belirli süreçler geçiliyor, denemeler yapılıyor ve en doğru kodlamanın çabası veriliyor. mIRC scripting çok geniş kapsamlı bir konu olduğundan, bölümler halinde sizlerle paylaşmayı planlamaktayız.

Konumuz ile alakalı paylaşımımız mIRC events olacaktır. Event İngilizce bir kelimedir. Türkçe anlamı olay demektir. Konumuzu mIRC olayları şeklinde çevirebiliriz. İlk olarak on owner olayı ile başlayabiliriz. Bildiğiniz gibi IRC sunucularında bulunan kanallar üzerinde bir çok mode uygulanabilir. Kanalın sahibini belirten mod +oq modudur. Bir kanalda herhangi bir nicke +oq modu verildiğinde, aşağıdaki ile nick modeyi alan kullanıcıyı bildirir. Aynı zamanda bu bota eklenebilir, bot tarafından işlemin gerçekleştirilmesi sağlanabilir.

on *:rawmode:#: {
if $1 == +oq {
msg # $2 Founder olarak kanala giriş yaptı
}
if $1 == +oa {
msg # $2 Sop olarak giriş yaptı
}
if $1 == +o {
msg # $2 olarak giriş yaptı
}
if $1 == +h {
msg # $2 yardimci operator olarak giriş yaptı
}
if $1 == +v {
msg # $2 voice ( sohbet user ) olarak giriş yaptı
}
}

Farklı yollar izlenerekte bu tür bir snip code yazılabilir, açıklamak gerekirse;

rawmode eventini botun veya bizim bulunduğumuz kanallar için geçerli yaptık,  on *:rawmode:#: {
sonrasında ise if (eğer) $1 (giriş yapan nick) == (eşitse) +oq (modesine) diye sorgulatıp, eşleşiyor ise kanala bilgi vermesini istedik, msg # $2 Founder olarak kanala giriş yaptı
siz sohbet ederken botunuz bu küçük code ile kanala giren kişilerin aldığı prefix’e göre bildirimi yapar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir