Mirc sohbet

Mirc sohbet programlari

Herkese merhaba. Bügün sizler için mirc sohbet programını araştıracağım.

1998 yılında universite okurken khaled mardam-bey tarafından bulunan ve günümüze kadar gelen en eski sohbet programı olduğunu söyleyebiliriz.

Günümüzde değişik sohbet ağları ve anlık mesajlajma programları olduğu için yeni nesil tarafından pek bilinmesede eski toprakların çok iyi bildiği ve zamanında bilgisayar dediğimizde aklımıza gelen ilk şeydi mirc.

Ben gençliğimden hatırladığım kadarını söylesem,  meşhur half life oyunu ve bir de mirc vardı internet kafelerde.
Bize sıra gelmesi için saatlerce beklediğim günleri hatırlıyorum.

Teknoloji ilerledikçe mirc de gelişmeye ve kendini yenilemeye başladı. Mirc program coderleri ve edit yapan arkadaşlar sayesinde çeşitli mirc scriptler yapıldı. Bunlardan en akla kalanlar intel , kelebek , sohbet script gibi binlerce kişi tarafından yüklenen programlar oldu.

Günümüzde ise bir sadeleşmeye dönüş var

Nasıl yani diye sorarsanız artık kodlardan çok daha sade ve göz yormayan, sadece sohbet amaçlı kullanılan insanların biraz kafa dağıtıp eskisi gibi op olma peşinde koşmadığı gunleri yaşıyoruz diyebilirim.

Türkçe mirc

Mircin logosu da bu şekilde arkadaşlar bilmeyen arkadaşlarda görmüş olsun.

Peki mirce girip napabiliriz ? Programı indirdikten sonra bilgisayarımıza kuruyoruz. Sonra programı çalıştırıyoruz. Program açıldığında bizden bir nickname istiyecek oraya istediğiniz nicki yazıp bağlan diyoruz.

Sonrasında sohbet odalarına bağlanmış oluyoruz ve ister odada birden fazla kişi ile ister özelde bir kişi ile sohbet edebiliyoruz.

MIRC indirmek için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir