Neden korsan film?

fft2mm3746347
Türkiye’de filmleri korsan olarak izlemek çok sık rastlanan bir durum. Ama bunun bir nedeni var!
nternet üzerinden film izleme alışkanlığı hızla büyüyor ancak burada ortaya çıkan problem, sinema filmlerinin korsan olarak sunulması. Sadece Türkiye’yi değil, tüm dünyayı etkileyen bu probleme karşı ise sinema endüstrisinin tek 2017 filmleri yapabildiği, sitelerin kapatılması için yerel otoritelere başvurmak.
Ancak, internetteki korsan aktiviteleri ölçen piracydata.org sitesinde yapılan araştırmaya göre, insanların korsan sitelerden film izlemesinin en önemli nedeni, beğendikleri filmleri online olarak izleyebilecekleri yasal bir servisin bulunmayışı.
Beğendikleri filmleri fiziksel olarak satın almayı çok “yorucu” bulan ve film seyretmeye karar verdikleri anda internetten kolayca ulaşıp seyretmeyi tercih eden kullanıcılar için, istedikleri filmlerin yasal stream servislerine ulaşamamak, korsan sitelere yönelmelerine neden oluyor.
Aslında sinema filmlerinin online olarak izlenmesine izin veren siteler bulunuyor ancak trt 1 canlı bunlar belli ülkelere hizmet verirken, diğer ülkelerdeki DVD dağıtıcımlarının satışlarını etkilememek için çoğu ülkede hizmetin kullanımını engelliyorlar. Örneğin Netflix gibi servislere Türkiye’den ulaşmak mümkün olmuyor.
Türkiye’de ise Tivibu hizmetinde olduğu gibi, kısıtlı bir seçkiyle ve altyazı / orijinal seslendirme gibi imkanlar olmadan hizmet vermeye çalışan servisler daha güncel ve farklı filmleri arayan kullanıcıların korsan film sitelerine yönelmesine neden oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir