Nokia’yı üzen rakam!

fft2mm2565204

Nokia, güçlü olduğu yerlerden biri olan kendi evinde ilk kez bu rakibinin gerisinde kaldı!

 

Son cep telefonu satış verilerine göre Nokia, kendi evindeki liderliğini 'a teslim etti.

'nin son raporuna göre Samsung, şimdiye kadar Nokia'nın hüküm sürdüğü Finlandiya'da pazar payını yüzde 36.1'e yükseltti. Nokia ise yüzde 33,6'lık pazar payıyla ikinci sıraya geriledi. Güney Kore merkezli üreticinin ülkede 2013'ün ilk çeyreğinde 211.000 cihaz sattığı, Nokia'nın ise 196.000 cihaz sattığı bilgisi veriliyor.

IDC'nin sadece sene önceki araştırmasının sonuçları, oldukça farklıydı. IDC'nin 2012 rakamlarında Nokia, yüzde 48 ile piyasaya hükmederken Samsung, yüzde 28'lik pazar payı ile onu gerilerden izliyordu. Nokia'nın 2010'daki pazar payı ise yüzde 65 idi.

IDC'den bir araştırma direktörü, Wall 'a yaptığı açıklamada Nokia'nın satışlarının cep telefonları ve akıllı cepler arasında yarı yarıya dağıldığını, Samsung'un satışlarının yaklaşık yüzde 80'ini akıllı ceplerin oluşturduğunu söylüyor.

Geçtiğimiz sene farklı bir araştırma firması, Samsung'un Nokia'nın dünya çapında sevkiyatını geçtiği bilgisini vermişti. Finlandiya'daki yatırımlarını sürdüren Samsung'un ülkede 13 Haziran'da yeni bir araştırma tesisi açacağı biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir