Şiir

Şiir

Şiir Duyguların kelimelere döküldüğü, kendine özgü bir dili olan yazım türüdür. Her duygu ile ilgili şiir yazılabilir. Karşı cinse duyulan aşk, özlem, doğa sevgisi, hayvan sevgisi, ülke sevgisi başta olmak üzere akla gelen her duygu şiire konu olabilir. Sadece sevgi, aşk mutluluk gibi olumlu duygular değil kızgınlık, nefret, korku gibi olumsuz duygular da şiir konusu olabilmektedir. Şiir  yazan kişiye de şair denir.

ŞİİR ÇEŞİTLERİ

Şiirler, yazılış amaçlarına çeşitlere ayrılabilir.

  • Didaktik Şiir
  • Dramatik Şiir
  • Epik Şiir
  • Lirik Şiir
  • Pastoral Şiir

Her dönem edebiyatında şiir vazgeçilmez bir tür olmuştur. 

İletişim araçlarının ve iletişimin bu kadar yaygın olmadığı geçmiş zamanlarda, insanlar birbirlerine karşı olan aşk sevgi gibi duygularını şiirle anlatırlarmış. Günümüzde teknoloji sayesinde iletişim araçları ile ilgili bir sıkıntı çekilmese de, karşı cinse olan duygularını anlatmakta zorluk çeken insanların duygularını anlatma şekli şiir olmuştur. Karşı cinse yazılan aşkı, kavuşmayı, özlemi anlatan Şiirler önemsenmeyecek kadar çoktur.

Şiirin dizelerinin ilk harfinin yukarıdan aşağıya sıralandığında anlamlı bir sözcük meydana getirdiği akrostiş şiir aşk şiirlerinde en çok kullanılan türdür.

Savaş yıllarında insanların ülkeleri için canlarını hiçe sayarak yaptıkları kahramanlıkları anlattıkları Kahramanlık Şiirleri debestelenerek ülkelerin milli marşı olmuştur.

Şiirlerin okunuşlarını mp3 indir platformları aracılığıyla indirmeniz mümkün olduğu için duygusal şiirleri her zaman sevdiklerinize dinletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir