Skype’tan Anlık Tercüme Hizmeti

Microsoft tarafından satın alınan Skype yenilikleriyle kullanıcıların yüzünü güldürmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde yaşadığı teknik aksaklıktan ötürü yaklaşık bir gün boyunca hizmet dışı kalan çevrim içi mesajlaşma, sesli ve görüntülü iletişim hizmeti Skype geri dönüşü ile taşları yerine oturtmuş gibi gözüküyor.

Bugün hizmete giren yeni bir uygulama ile Skype’ta artık anlık tercüme kullanabileceğiz. İlk etapta 6 ana dili destekleyen bu hizmette İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Çince ve İspanyolca’nın yanında 50 adet mesajlaşma dili de yer alıyorMicrosoft’un devrim niteliğindeki bu adımı sayesinde artık uzaklarda yabancı kişiler ile dil sorunu olmadan iletişime geçilebilecek. Bu yenilik Microsoft’un insanlar arasındaki lisan ve kültür bariyerini kırdığı yönünde övgüler topluyor.

Geçtiğimiz yılın Aralık ayından beridir beta sürümü ile sınırlı sayıda kullanıcının test ettiği anlık tercüme hizmeti gelen geri bildirimler ile daha da geliştirildi ve bugünkü halini aldı. Altyapıda kullanılan yazılım ve teknoloji çok ileri düzeyde. Sistemin çalışma prensipleri ise ayrı bir konu.
Sistem nasıl çalışıyor?

Anlık tercüme siz konuştuğunuz anda ağzınızdan çıkan milyonlarca ses partikülünü hafızasında tutuyor ve en doğru kelimeyle eşleştiriyor. Daha sonra karşı tarafın seçtiği dilde çevirerek ona sesli bir şekilde iletiyor. Dahası anlık tercüme sistemi kendini geliştiren ve öğrenen bir altyapıya sahip. Ne kadar çok kullanırsanız, o kadar hızlı ve geniş çaplı kendisini geliştiren sistem için çok uzun bir süre çaba sarfedilmiş ve ortaya gerçekten güzel bir hizmet çıkmış. Anlık tercüman aracını kullanmak ise oldukça basit. Hem metin, hem de sesli görüşmeyi kapsayan bu hizmet için konuşma esnasında sağ üst köşede çıkan translate butonunu aktif etmeniz yeterli. Bu yeniliği destekleyen Skype güncellemesi ülkelerde dalga dalga aktif olmakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir