Spotify Sıkıntıya Girebilir

Geçtiğimiz günlerde Coldplay, “” isimli albümünü Spotify ile paylaşmamayı planladıklarını söylemişti. Benzer durum Adele, , The Black Keys gibi sanatçıların albümünü uygulamada sergilememesiyle yine gerçşmişti.

Eğer bu durum böyle devam ederse Spotify için bir felaket yaklaşıyor demek olabilir. Ünlü müzik yayın servisinin bir şekilde sanatçıları, dağıtıcı firmaları geri kazanması gerekiyor.

Spotify ile kim ne kazanıyor?

Spotify bu konuyla ilgili net rakamlar açıklamasa da Wall Street Journalhesaplamalarına göre ve ücretsiz üyeler arasında çok ciddi bir fark var. Sanatçılara ödenen para, Ağustos ayında ücretsiz kullanıcılarda, abonelik sahibi kullanıcılara kıyasla 5 ile 7 kat daha az.

Buradaki işlem biraz karışık ancak kısaca söylemek gerekirse, ödenen paranın özü direkt olarak gelirlere bağlı. Spotify üzerinde gelir iki türlü gerçekleşiyor. Ücretsiz kullanıcılarda reklamlardan oluşan gelir ve paralı aboneliğe sahip kullanıcıların aylık ödedikleri 10 dolar. Buradan sonraSpotify 70/30 yüzdelik bir bölüştürme yapıyor. Yani gelirin yüzde 30'uSpotify'a, geri kalanı ise markaya ve sanatçıya gidiyor.

Spotify büyük albümleri kaybetmeye devam ederse ve firmalarla bir şekilde anlaşma yöntemi bulmazsa büyük bir sıkıntıya girebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir