Suudi Arabistan Başmüftüsü: Satranç haram, yasaklanmalı!

Tarihin en eski oyunlarından biri olan satranç (kralların oyunu) Suudi Arabistan Başmüftüsü Şeyh Abdülaziz el-Şeyh'e göre “haram” “vakit kaybı” ve  “Oyunu oynayanlar arasında düşmanlığ yol açıyor” gerekçesiyle yasaklanmalı. Suudi din adamının satranca yönelik fetvasının uygulanıp uygulanmayacağı merak konusu.

Irak'ın en önemli Şii din adamı Ayetullah Ali el-Sistani de daha önce satrancın yasaklanması gerektiğini söylemişti. Satranç oyununun gelişimine önemli bir katkı sunan İran ise 1988 yılına kadar oyununu haram kılmıştı. Neyse ki İran'ın eski dini lideri Ayetullah Humeyni, kumar oyunu olarak kullanılmadığı sürece satranca izin verdi.

1453488689_suudi-arabistanda-satranc-yasaklanmali-fetvasit2yjwytgr0kvxavsfu915q.jpg


Batıya baktığımızda ise satranç oyunu birçok ülkede -öğretim müfredatlarına çoktan girmiş durumda. Aynı şekilde ülkemizde de satranç seçmeli ders adı altında öğrencilere okutuluyor. Bir olarak 3, 4 ve 5.sınıf okuttuğum dönemlerde (4+4+4 sisteminden önce) çocukların ilgisini çekmek ve birçok faydası olduğuna inandığım satrancı her zaman seçmeli ders olarak belirledim.

Çocukların görsel-uzaysal düşünme becerilerini geliştirmeye yönelik en etkili ve eğlenceli etkinliklerin başında gelen satranca gelene uğraşmamız gereken o kadar çok “haram” ve “vakit kaybı” durum var ki…

No tags for this post.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir