Türkçe Mirc Nedir

, sohbet programlarının atası olarak kabul edilebilecek, IRC sunucularına bağlanıp sohbet etmeyi sağlayan bir  programdır. Khaled Mardam-Beytarafından geliştirilmiştir.

Ek olarak, profesyonel kullanıcıların içerisine kod eklemek suretiyle hali hazırdaki komutları daha kolay bir sekilde yorumlayıp diğer kullanıcılara sunma imkânı vermekte ve istenen komutları menü haline getirerek (scripting) programı daha kullanilabilir hale getirmektedir.

IRC sunucularına bağlanmak için bazı programlara gerek vardır. Bunlardan en popüler olanı ‘tir, ve üzerinden rahat sohbet edebilir ve üzerinde değişiklikler yapılabilir.

Script’ler mIRC kodlama tekniği yazılmış toplu haldeki dosyalardır. Script’lerin yazılma sebepleri çok farklı olabilir. mIRC Script’in temel amacı, Khaled Mardam-Bey’in yapmış olduğu mIRC‘i kullanırken, komutlarla uğraşmadan, menüler yardımı ile, kullanmayı sağlamaktır. Bu konuda birçok görüş ileri sürülebilir. Bugün, birçok sitelerinin mIRC mantığının önüne geçtiği düşünülse de, mIRC hiçbir zaman bitmeyecek bir iletişim aracıdır. Gizemliliğe olan ilgi, bilgilerin daha güvenli saklanabilmesi, özgürlük gibi sebepler mIRC‘in artıları olarak düşünülebilir.

Script coder’leri, ‘in görüntüsünü değiştirmek suretiyle programı kişiselleştirebilir veya ‘e herhangi bir alanda otomatik işlemler yaptırmak içinde bu programlamadan yararlanabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.