Türkçe Siri Artık Daha Akıllı

Apple’ın ilk olarak iOS 5 ile birlikte iPhone 4s’in bir özelliği olarak kullanıcılara sunduğu Siri, her ne kadar her geçen yıl gelişimini sürdürse deTürkçe desteği kazanmak  2015 yılını beklemiş  23 Şubat tarihindeiOS 8.3 Beta 2 ile birlikte Türkçe olarak da karşımıza çıkmıştı.

iOS  ile birlikte Siri’ye yeni yetenekler ekleyen Apple, ayrıca Spotlightaramasında Haritalar uygulamasının Yakındaki özelliği sayesinde kullanıcılara çevredeki restoran, kafe, alışveriş merkezi benzin istasyonu gibi mekanları göstermeye başlamıştı. Ancak ne yazık ki  ilk çıktığında olduğu gibi Yakındaki özelliği de  kullanıma sunulduğunda ülkemizde kullanılamıyordu.

Ancak dün iOS 9’daki Spotlight arama kısmına girdiğimizde bir anda karşımıza çıkan Yakındaki bölümü şaşırtırken, başta hata olduğunu düşündürdü ancak Siri’ye de benzer soruları sorduğumuzda yanıt alınca,Apple’ın sessiz sedasız bu özellikleri ülkemizde kullanıma sunduğunu fark etttik.

Artık iOS  telefonunuzda ana ekranda en sol, arama sayfasına kayarakYakındaki önerilerini kullanabilir ya da Siri’ye soracağınız basit sorular ile bu önerileri alabilirsiniz. Biz denememizde Siri’ye “Karnım acıktı.””Benzinim bitiyor.” cümleler söyledik ve geçerli yanıtlar aldık. Siz de yaptığınız denemeleri forumumuzda diğer kullanıcılarımız ile paylaşabilirsiniz.

15-12/18/siri.jpg

Son bir not olarak bu özelliklerin Apple’ın iOS 9 Özelliklerinin Kullanılabilirliği sayfasında ülkemiz kullanılabilir görünmediğini, sadece 1  tarihinde güncellenen iOS Arama özelliği sayfasında Siriönerilerine Türkçe olarak rastladığımızı hatırlatalım. Konuyla ilgili daha fazla bilgiye eriştiğimizde siz takipçilerimizi de bilgilendireceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir