Türkiye’de Çocuklara Sosyal Medya Yasağı

Hepimizin bildiği üzere çağımızda  teknolojiyle çok erken yaşlarda tanışmaya başlıyor. Bu durumun küçük çocuklar açısından zararını önlemek amacıyla  platformlarına kısıtlama getirilmesi çalışması yapılıyor.

Milliyet’in haberine göre; Aile Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’na meclisteki özel sohbetinde Avrupa Parlamentosu’nda 16 yaşından   Facebook, Youtube ve Twitter kullanım yasağı getiren bir düzenlemenin yapıldığı hatırlatıldı. Bunun üzerine Ramazanoğlukendilerinin de böyle bir çalışma yürüttüğünü söyledi.

15-12/24/cocuklara-sosyal-medya-yasagi.png

Bu düzenleme ile belli yaş altındaki çocuklar Facebook, Twitter Youtubegibi  sitelerine yalnızca velilerinin izniyle erişebilecek. Yasanın yürürlüğe girmesi dahilinde ad soyad gibi kişisel verileri içerensosyal medya siteleri, bloglar, hatta için bile söz konusu karar geçerli olacak.

Bunun yanında Ramazanoğlu, Bilgi Teknolojileri İletişim Başkanlığı’nın tüm bakanlıkların katılımıyla gerçekleşen bir çalışma başlattığını ve getirilecek olan yaş sınırı hakkında henüz kesin karara varılmadığını da sözlerine ekledi.

Engeller kırılıyor

Sema Ramazanoğlu, ailenin tutumunun bu konuda etkin rol oynadığını belirtti. Öncelikle ailelerin eğitilmesi gerektiğini belirten Ramazanoğlu, ne kadar engelleyici sistemler filtreler de üretseniz çocukların onları aştığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir