Türkiye’de Çocuklara Sosyal Medya Yasağı

Hepimizin bildiği üzere çağımızda  teknolojiyle çok erken yaşlarda tanışmaya başlıyor. Bu durumun küçük çocuklar açısından zararını önlemek amacıyla  platformlarına kısıtlama getirilmesi çalışması yapılıyor.

Milliyet’in haberine göre; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı ’na meclisteki özel sohbetinde ’nda 16 yaşından küçük çocuklar için , ve  kullanım yasağı getiren bir düzenlemenin yapıldığı hatırlatıldı. Bunun üzerine Ramazanoğlukendilerinin de böyle bir çalışma yürüttüğünü söyledi.

15-12/24/cocuklara-sosyal-medya-yasagi.png

Bu düzenleme ile belli yaş altındaki çocuklar Facebook, Twitter ve Youtubegibi sosyal medya sitelerine yalnızca velilerinin izniyle erişebilecek. Yasanın yürürlüğe girmesi dahilinde ad soyad gibi kişisel verileri içerensosyal medya siteleri, bloglar, hatta arama motorları için bile söz konusu karar geçerli olacak.

Bunun yanında Ramazanoğlu,  ve İletişim Başkanlığı’nın tüm bakanlıkların katılımıyla gerçekleşen bir çalışma başlattığını ve getirilecek olan yaş sınırı hakkında henüz kesin karara varılmadığını da sözlerine ekledi.

Engeller kırılıyor

Sema Ramazanoğlu, ailenin tutumunun bu konuda etkin rol oynadığını belirtti. Öncelikle ailelerin eğitilmesi gerektiğini belirten Ramazanoğlu, ne kadar engelleyici sistemler ve filtreler de üretseniz çocukların onları aştığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir