Twitter halka açılıyor

Twitter halka arz için başvuru yaptı.

Twitter halka açılıyor

 

Dünyanın en büyük mikrobloğu Twitter, yıllar süren spekülasyonların ardından halka arz edileceğini açıkladı. Şirket, halka açılacağını attığı tweet ile duyurdu.

Twitter, birçok teknoloji devinin halka arz edilmesinin ardından halka açılmaya karar veren en son sosyal ağ oldu.

Twitter CEO’su Dick Costolo, Temmuz ayında katıldığı AllThingsD konferansında, halka arz edilmeleri olasılığı hakkında üstü kapalı bir cevap vermiş ve kendisini bir Amerikan futbolu oyuncusana benzetmişti.

Costolo, halk arz sorulduğu zaman kendisini, “atılan bir pası yakalamaya çalışırken kenardakikerin ‘maçtan sonra ne yapıyorsun’ diye bağırdığı oyuncu gibi” hissettiğini söylemişti.

Teknoloji dünyası ise Twitter’ın halka arza zorlanmış olabileceğini düşünüyor. Bunun sebeplerinden biri, ABD’de geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren The Jobs Yasası. Yasa kapsamında, 2 binden fazla özel yatırımcısı bulunan bir şirketin halka arz edilmesi gerekiyor. Twitter’ın halka arz gerçekleştirmek için çok sayıda yatırımcı ve düzenleyicisi olduğu biliniyor.

‘DEĞERİ MAKSİMUM 10.5 MİLYAR DOLAR’
Guardian’ın verdiği bilgiye göre, Twitter halka arz için ABD Menkul Kıymetler Borsası’na önceden başvurdu ancak gizli başvuru şirketin attığı tweet’te ortaya çıktı. Bunun sebebi ise şirketin gelirlerinin 1 milyar doların altında olması.

Jobs yasası altında, gelirleri 1 milyar doların altında olan firmalar halka arz başvurusunu gizli tutabiliyor.

Facebook, Instagram ve Tumblr gibi sosyal ağlarla büyük bir rekabet içinde olan Twitter, aktif kullanıcı sayısının 200 milyonun üzerinde olduğunu, günlük tweet sayısının ise 400 milyonu geçtiğini belirtiyor. Mikrobloğun kullanıcılarının neredeyse yüzde 60’ı ise mobilden sosyal ağa bağlanıyor.

Yatırım firması BlackRock’un tahminine göre Twitter’ın değeri 9 milyar dolar. GSV Capital şirketi ise Mayıs ayında Twitter’a 10.5 milyar dolar değer biçti.

Twitter, dev sosyal ağlar arasında en son halka arz edilecek firmalardan biri. Twitter öncesinde halka açılan LinkedIn bugün 32, Facebook ise 108 milyar dolarlık piyasa değerine sahip.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir