USB ile Çalışan Araba

Bursa İnegöl ilçesinde yaşayan Muhammet Ubeyd Aytekin, kendi imkanları ile USB ile çalışan akülü yaptı. Aytekin, kendi imkanlarıyla yaptığı bu akülü arabayı 2 ay gibi kısa bir sürede tamamladı. 3 bin lira harcayarak yaptığı bu araba, içerisindeki 70 km’lik bir hıza ulaşabiliyor.

Aracın yapımında kullandığı elektronik devre sayesinde Aytekin bu aracı sadece bir USB bellek ile çalıştırabiliyor. USB belleğin içerisindeki ile çalışan bu araca farklı bir bellek takılmak istendiğin de araç çalışmıyor. 10. sınıf öğrencisi Aytekin’in kendi harçlıkları ile biriktirip yaptığı bu araçta 1 ileri, 1 de geri olmak üzere 2 vites seçeneği bulunuyor.

Projesine başladıktan sonra bitirdikten sonra çeşitli teklifler alan Aytekin, araç için 10 bin TL teklif edildiğini belirtti. Kendi isminin baş harfleri ile MUA-TR-99 ismini verdiği araç, TUBİTAK’a sunulacak. Hazırlanan bu proje TUBİTAK tarafından edilirse okul müdürü Mahmut Alpir, Alptekin okulun öğretmenleri bu projeyi geliştireceklerini ve kendi enerjisini kendi üreten bir araç haline getireceklerini belirtti. Shiftdelete.Net ailesi olarak İnegöl’de yaşayan bu öğrenci kardeşimizi başarısından dolayı tebrik ediyoruz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir