Uzayda en uzun süre kalan kozmonot Dünya’ya döndü

Uzayda toplam 879 gün geçirerek bu alanda rekor kıran Rus kozmonot Gennady Dünya'ya döndü.

 

Uzayda toplam 879 gün geçirerek bu alanda rekor kıran Rus kozmonot Gennady Padalka Dünya'ya döndü. BBC'ninhaberine göre, beş seferde toplam 879 gün uzayda kalan 57 yaşındaki Padalka, gün doğmadan önce Soyuz kapsülüyle Kazakistan'a güvenli iniş yaptı.

Dünya'nın atmosferine girdikten sonra paraşüt yardımıyla alçalan Soyuz kapsülü, Padalka'nın yanı sıra Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (UUİ) görev yapan Danimarkalı ve Kazak astronotlar Andreas Mogensen ve Aidyn Aimbetov'u de taşıyordu.

SON SEFERİNDE 168 GÜN GEÇİRDİ

Padalka, UUİ'ye yaptığı son seferde istasyonda 168 gün geçirdi. Daha önce uzayda fazla süre kalma rekorunu 2005'te yine Rus bir kozmonot olan Sergey Krikalev kırmıştı.

 

 

Krikalev, altı seferde uzayda toplam 803 gün yaşamıştı. Kozmonotlar, yere indikten sonra sağlık kontrolünden geçirilirken, ikram edilen çayını içen ve bir elma yiyen Padalka, hedefinin uzayda bin gün kalmak olduğunu söyledi.

UZAYDA 10 GÜN GEÇİRDİ

Mogensen ve Aimbetov ise ilk seferlerini yaptıkları uzayda 10 gün geçirdi. Aimbetov, sefere olarak katılacak İngiliz soprano Sarah Brightman'ın mayıs ayında ailevi meseleler nedeniyle eğitim programından çekilmesi üzerine onun yerine UUİ'ye gitmişti.

 

 

10 KEZ UZAY YÜRÜYÜŞÜNE KATILDI

Gennady Padalka Geçmişte pilotluk eğitimi alan ve Rus Hava Kuvvetleri'nde albay olan Gennady Padalka, uzaya ilk seferini 1998'de yaptı.

İlk görevinde Rusya‘nın Mir uzay istasyonuna giden Padalka, UUİ'yi dört kez komuta eden ilk kişi olma özelliğini de taşıyor. Padalka, seferleri sırasında 10 kez de uzay yürüyüşüne katıldı.

 ALINTIDIR.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir