XP’nin gölgesinde kalan risk!

fft2mm3321047

Herkes Windows kullanmanın risklerinden bahsetse de, onun kadar tehlikeli bir yazılım daha var!
Herkes Windows XP'nin resmi desteğinin biteceğini konuşuyor ama kullanıcıları bekleyen önemli bir tehlike daha, çoğu zaman dikkatten kaçıyor. Microsoft'un gelecek Nisan'da desteği keseceği Office 2003 kullanıcılarını da kötü günler bekliyor olabilir. Yaşlanan ofis paketinin destek fişini 2014 yılının Nisan ayında çekeceğini açıklayan yazılım devinin bu kararı Office 2003'ün milyonlarca kullanıcıının sistem güvenliğini riske atacak.
Windows XP ile birlikte emekli edilecek Office 2003, belirlenen tarihten sonra güncelleme ve güvenlik açıklarının kapatılmasından mahrum kalacak. bölümünü kurumsal kullanıcıların oluşturduğu Office 2003 paketi, 10 yıldan fazla bir süre önce piyasaya sürülmüş olmasına karşın, daha sonraki sürümlerde yer alan ciddi arayüz yenilemesine alışamayan kullanıcıların tercihi olmayı sürdürüyor.
Güvenlik uzmanları, Microsoft'un ürün desteğini kesmesi ile birlikte Office 2003'e ilgisinin artacağına ve güvenlik açıklarının bulunmasına kesin gözüyle bakarken, bu durumun zamanla toolkit adı verilen ve spesifik bir yazılıma çok da teknik bilgi gerektirmeden saldırıya olanak veren araçlarla daha da kötüye gidebileceği yorumunu yapıyorlar.
Microsoft'un kullanıcılara sunduğu çözüm ise tahmin edilebileceği gibi yeni Windows ve Office sürümlerine geçmeleri…

No tags for this post.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir