Adobe Flash Dönemi Kapanıyor

Adobe en sonunda Flash ile beklenen açıklamayı yaptı ve içerik üreticilerin yeni standartlarına göre HTML5 kullanmaları gerektiğini söyledi. Hatta firma artık Flash ismine bile sıcak bakmıyor. Kendi Flash Professional CCuygulamasının adını da Animate CC olarak değiştiriyor.

Geçtiğimiz yıllarda Flash, yavaşça piyasadaki hakimiyetini ve gücünü kaybediyor, özellikle de akıllı telefonlardaki eksikliği ile piyasada tutunması güçleşiyordu. oyunlarının ve animasyonlarının yaratılmasında gerçekten başarı teşkil etmiş da olsa Flash, her sene bir eksik ile karşı karşıya kalıyordu. Flash sayfalarının ve kullanıcıların yavaş erişimi, dizüstü bilgisayarların şarjını çok yemesi, daha da önemlisi önemli güvenlik açıklarıyla sorun teşkil etmesi yavaşça kendi sonunu getirdi.

Adobe Flash kullanımını bırakmak kullanıcıların elinde

Aslında Adobe, Flash’tan tam anlamıyla kurtuluyor diyemeyiz. Onun yerineAdobe yaptığı bu açıklamayla HTML5’in Flash yerine geçtiğini kabul ediyor demek daha mantıklı. Animate CC ismini vererek aslında Flash Professional CC genel animasyon aracı satılmaya devam edecek. Ancak sadece Flashodaklı program olmaktan çıkacak ve bu değişikler önümüzdeki yılın başlarında yerini alacak. Ayrıca Adobe, HTML5 video oynatıcı desteğini de 2016 ile getirmeyi planlıyor.

Flash  değişikliğe uğramıyor ve Adobe desteklemeye devam ediyor. Ancak bundan sonra görünüşe göre bu destek sadece güvenlik taraflı olacak. Adobe, Microsoft ve Google ile birlikte çalışıp, tarayıcılarına güvenlik sağlayacak. Ayrıca Facebook ile de çalışılıp Flash oyunların güvenli kaldığı garantilenmek isteniyor. Adobe kısa süre için Flash’ın kullanılmaya devam edebileceğini söylüyor. Çünkü web oyunlarında ve premium video alanında HTML5 veya diğer standartlar henüz tam olarak yetişmiş değil. Ancak çok yakın zamanda tamamen HTML5 ve diğer standartlara geçiş yapılacak ve Adobe’un, Flash devrinin kapanmasını tanıması da bunu gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.