Yahoo, Finansal Sorunlar Yaşıyor

The Wall Street Journal raporuna göre Alibaba dahil olmak üzere birkaç hissenin satılması Yahoo içerisinde düşünülen seçenekler arasında.

Şirketin hisse değerleri sadece bu sene içerisinde yüzde 30 düşmüş durumda. Şirketin devamı için hisselerin satılması ise şu anda tek kurtuluş yolu gibi gözüküyor. Yahoo’nun şu anki durumuna bakmak istersek, firmanın yüzde 15’lik Alibaba hissesinin değeri şu anda 32 milyar dolarederken, Yahoo Japonya genel olarak 8.5 milyar dolar civarında. Analistlerin tahminlerine göre Yahoo temel iş sektörleri arama motoru, haberler, e-posta, eğlence ve iş bölümü toplam olarak sadece 3.9 milyar dolar değerinde.

Yahoo gidişatı çok kötü

Yahoo’nun son yıllardaki bu kötü durumu, Google’dan 2012 yılında gelen firmanın CEO’su Marissa Mayer’a bağlanıyor. Firmanın kötü gidişatına dur demesi için gelmiş olan Mayer, Yahoo ana iş sektörlerini geçtiğimiz üç yılda canlandırmayı başaramadı. Onun liderliğinde firma 1.1 milyar dolaraTumblr satın alımını gerçekleştirmiş, üstüne de Polyvore sitesini de 200 milyon dolara satın almıştı. Ancak bunlardan hiçbiri henüz bir gelir getiremedi.

Yahoo hala büyük bir kullanıcı kitlesine sahip. Web dizinleme sitesi Alexabilgilerine göre Yahoo, Amerika, Hindistan ve Meksika’da en üst 10 site arasında bulunuyor. Doğru hamleler ile yeni yatırımcılar, firmanın sahip olduğu yapımları alıp, onları kullanıcı isteklerine uygun şekilde dönüştürüp bu gidişatı engelleyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir