Alo 183, Soruları Kürtçe de Yanıtlıyor.

”Aile, Kadın, Çocuk, Özürlü Sosyal Hizmet Danışma Hattı Alo 183” işaret dilinin yanı ıra Kürtç de hizmet vermeye başladı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının “Aile, Kadın, Çocuk, Özürlü ve Sosyal Hizmet Danışma Hattı Alo 183” işaret dilinin yanı sıra de hizmet vermeye başladı.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, kadın, çocuk, engelli ve yaşlı, şehit yakınları ve gazilerle ilgili gelen çğrılar değerlendirilerek rehberlik ve danışmanlık hizmeti verilen Alo 183 danışma hattı, işaret dili ile verdiği hizmete yenisini ekledi.

Gaziantep'te açılan Alo 183 çağr merkezinde, Kürtçe konuşan personel görevlendirildi. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden gelen çağrılarda Kürtçe konuşan vatandaşlara Kürtçe bilen personel yardımcı oluyor. Arayanların büyük çoğunluğunun Kurmançi lehçesini kullandıklarının tespit edilmesi üzerine bu lehçeyi bilen personel alımı yapıldı. Alo 183'e bir ay içinde ortalama 600 Kürtçe çağrı geliyor ve bu Kürtçe çağrılara 7 personel yanıt veriyor.

Gelen talepler doğrultusunda sürekli çağrı merkezinde yenilik yapan Bakanlık, Arapça konuşan vatandaşlar için de çağrı merkezine Arapça bilen personel alacak.

-Ayda 50 engelliye işaret dilyle hizmet veriliyor

Alo 183 ile  İletişim Merkezi Alo 144 hatları, engelli erişimine uygun hale getirildi. İşaret dili bilen personeller, ayda ortalama 50 engelliye işaret diliyle hizmet veriyor. İşitme engelli vatandaşlar uyumlu telefonlarıyla 08.00-17.00 saatlerinde (532) 755 01 83 ve (532) 755 01 44 numaralı telefon üzerinden iletişim merkezine ulaştıklarında, işaret dili tercümanları tarafından karşılanıyor.

Öte yandan, verilere göre ocak-şubat-mart aylarında her iki hattan bir milyon çağrıya cevap verildi. Çağrılarda sırayı yüzde 77,4 ile şartlı nakit transferi başvurusu aldı. – Ankara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir