Amerika Dünyanın En Hızlı Trenlerinden Birisine Daha Sahip Olacak

Dünyanın en hızlı trenlerinden birisi olacak ve Los Angeles’ta bulunacak trenin yapımı konusunda anlaşmalar tamamlandı.

 

Ulaşım, insanlık tarihi boyunca her zaman önemini korumuş bir konudur. Günümüzde bu işlem birden fazla şekilde gerçekleştirilebiliyor ve hava yolu, kara yolu gibi seçeneklerin bulunduğu bu tercihte şehirler arası seyehat etmenin en iyi yollarından birisi demiryolu ulaşımını kullanmaktır. Demiryollarının kullanımı oldukça eski tarihlere dayanıyor olsa da 21. yüzyıldan sonra gelişmesi gözle görülür bir şekilde hızlanmış olan bu ulaşım yolu, ülkemizde de modern etkinliğini göstermeye yavaşta olsa başladı.

Amerika hükümeti, demiryollarında işlevini sürdüren en hızlı araç olarak nitelendirilen hızlı trenlerden birisine daha sahip olabilmek için gerekli anlaşmaları tamamladığını bildirdi. Los Angelesve Las Vegas arasında yapılacak olan demiryollarının yapım görevi, Çin hükümeti başkanı Xi Jinping’in Amerika’yı ziyarete gelmesiyle birlikte China Railway Group tarafından üstlenildi.

 

Yeni yapılacak olan demiryolunda faliyet gösterecek hızlı trenler, ortalama olarak saatte 240 kilometre hıza ulaşacaklar ve böylece araçla 4 saat süren bir mesafeyi 1 saat 20 dakikaya indirgemiş olacaklar. Ülkemizde bulunan hızlı trenler, 3-4 saatlik bir araç yolculuğunu 3 saat sürdürüp “hızlı” sıfatını kendilerine layık görüyorlar. Amerika’nın bu konuda ülkemize örnek olmasını diliyoruz.

Kaynak: Engadget

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir