Android 1.4 Milyar Kullanıcıya Ulaştı

2007'den bu yana cihazlarını 1 milyardan daha fazla satmış durumda. Microsoft ise Windows 10'ların 2018'e kadar 1 milyar satışa ulaşmasını bekliyor. Ancak Google bu konuda rakiplerini biraz geride bırakmış durumda ve 1.4 milyar aktif kullanıcısına sahip.

Bu milyar kullanıcının sadece 400 milyonu 2014 Haziran ayında ve 900 milyondan fazlası da 2013 yılı ortalarında yapılan sayımlarla belirlenmiş.

Android ile birleşik güçler
Yeni rakamlar tabi ki Samsung, HTC ve Huawei gibi firmaların ürünlerindeki satışlarının birleşmesiyle oluşuyor. Ancak analist firma Garnet'a göre Android yıllık yüzde 11 gelişme sağlayarak, 6 yıllık tarihindeki en düşük değerlere ulaşmış ve Çin'deki zayıf çeyrekten sonra toplam payı ise yüzde 84'ten 82'ye düşmüş.

Ayrıca 1.4 milyar kullanıcı rakamının yüzde 20'si şu anda Lollipop işletim sistemini kullanıyor. Bu da demek oluyor ki 300 milyondan daha az kişi sadece yeni sürüme geçş durumda. Apple işletim sistemi ise toplam cihazların yüzde 52'sinde kullanılıyor. Mobil analiz firması App Annie'ye göre iOS kullanan insanlar Android'e kıyasla daha çok uygulama satın alıyor. İkinci çeyrekte raporlanan satışlar Apple Store'un satışlarının Google Play'den yüzde 70 daha fazla olduğu yönünde. Bakalım piyasaya çıkacak olan yeni Android telefonlarla ve Marshmallow ile bu durum değişebilecek mi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir