Apple AlgoTrim’i Satın Aldı

Apple, veri sıkıştırma teknolojileri sunan AlgoTrim firmasını satın aldı. Peki, Apple’ın bu satın alma işleminin sebebi ne olabilir?

Son dönemlerde küçük ve büyük çaplı farklı hizmetler sunan firmaları satın alan Apple, geçtiğimiz gün sürpriz bir kararla veri sıkıştırma hizmeti veren AlgoTrim firmasını da bünyesine kattı. İsveç menşeli mobil veri sıkıştırma firması AlgoTrim, verilerin düşük hafıza tüketerek daha fazla performans sergilemesi üzerinde çalışıyordu. Aktarılan bilgilere göre firma son olarak, JPEG formatındaki bir görüntünün kalitesini bozmadan 6 kat küçültmeyi başarmış.

Hücresel veri kullanımında veri sıkıştırma hizmeti sunmayan iOS, üçüncü parti uygulamalar ile bunu gerçekleştirebiliyor. Onavo adındaki uygulama ile hücresel veri aktifken görüntülerin ve videoların çözünürlüklerini düşürerek, daha az veri tüketimi sağlanabiliyor.

Apple’ın bu satın alma operasyonunun ardından iOS platformundaki mobil verilerin daha az hafıza tüketmesi üzerinde çalışacağını düşünüyoruz. Bakalım AlgoTrim’in teknolojileri iOS’ entegre edilecek mi?

apple

No tags for this post.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir