Apple Grafik İşlemcisini Üretiyor

2012 yılında iPhone 5’i lanse eden Apple, aynı zamanda ilk defa A6 yongaseti CPU tarafını devraldı. iPhone 5 ile başlayan bu süreç iPhone 6S’de  A9, Pro’da ise A9X  devam ediyor. A serisi yongasetleri grafik tarafında gücünü PowerVR üretimi GPU’lardan alıyor.

Özellikle  A9 ve A9X yongasetleri PowerVR grafik birimi ileBenchmark testlerinde farkını ortaya koysa da Apple bununla yetinmek istemiyor.

A Serisi Yongasetinde GPU!

Imagination Technologies’in PowerVR GPU’ları hiçbir sorunu olmayanApple’ın sızdırılan raporlarda kendi GPU’su üzerinde çalıştığı ve bu konudayüksek bir bütçe ayırdığı ortaya çıktı. Apple’ın bu hamlesine yazılım-donanım uyumluluğu ile grafik birimini çok daha performanslı çalıştırma ve GPU için Imagination Technologies’e ödenen parayı kasada tutma hedeflerinin neden olduğu söyleniyor.

Ancak bu çalışmanın kısa sürede sonuç vermeyeceğinin unutulmaması gerekiyor. Zira raporlarda Apple’ın az iki veya üç yıl süreye ihtiyacı olduğu ve gelecek yıl tanıtılacak iPhone 7 modelinde Apple GPUbeklenmemesi gerektiği belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir