Yerli Uçak için Büyük Gelişme

üretiminin gündemimizde olduğu bugünlerde haber deuçak sektöründen geldi. TUBİTAK mühendisleri uçağın önemli parçalarından biri olan türbin kanatlarında büyük bir gelişme katetti.

Yerli uçak sesleri yükseliyor!

TÜBİTAK mühendisleri türbin kanadının ilk prototipini ürettiğini açıklayarak bizleri gururlandırmayı başardı. Yüksek hız ve çevre şartlarına karşı dayanıklılık  türbin kanadı, bin santigrat derecenin üzerinde işlevsellik gösterebiliyor.

Yerli yapım türbin kanadı; sürünme ve yorulma gibi mekanik özelliklerin devreye girmesinde dayanıklılık göstermesi tek kristal teknolojisi ile üretiliyor.

Tek kristalden üretilen bu türbin kandı, yerli uçak önemli adım olarak gösteriliyor. Umarız ilerleyen yıllarda ilk yerli  ile birlikte ilk yerli uçağımızın üretimine de başlayabiliriz.

Ancak şunu da unutmayalım; günümüz teknolojisi ile üreteceğimiz ürünlerin bundan 4-5 yıl sonra demode olma ihtimali çok yüksek. Buna güzel örneği elektrikli otomobillerden verebiliriz. Benzinli otomobillerin yerlerini önümüzdeki yıllarda hızlı şekilde elektrikli otomobillere bırakması bekleniyor. Umarız mevcut teknolojiler ile ürettiklerimiz uzun vadede iş görür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.