Yerli Uçak için Büyük Gelişme

otomobil üretiminin gündemimizde olduğu bugünlerde bir haber deuçak sektöründen geldi. TUBİTAK mühendisleri uçağın önemli parçalarından biri olan türbin kanatlarında büyük bir gelişme katetti.

uçak sesleri yükseliyor!

TÜBİTAK mühendisleri türbin kanadının ilk prototipini ürettiğini açıklayarak bizleri gururlandırmayı başardı. Yüksek hız ve çevre şartlarına karşı dayanıklılık gösteren türbin kanadı, bin santigrat derecenin üzerinde işlevsellik gösterebiliyor.

 yapım türbin kanadı; sürünme ve yorulma gibi mekanik özelliklerin devreye girmesinde dayanıklılık göstermesi için tek kristal teknolojisi üretiliyor.

Tek kristalden üretilen bu türbin kandı, yerli uçak için önemli adım olarak gösteriliyor. Umarız ilerleyen yıllarda ilk yerli otomobil  birlikte ilk yerli uçağımızın üretimine de başlayabiliriz.

Ancak şunu da unutmayalım; günümüz teknolojisi  üreteceğimiz ürünlerin bundan 4-5 yıl sonra demode olma ihtimali çok yüksek. Buna güzel örneği elektrikli otomobillerden verebiliriz. Benzinli otomobillerin yerlerini önümüzdeki yıllarda bir şekilde elektrikli otomobillere bırakması bekleniyor. Umarız mevcut teknolojiler ile ürettiklerimiz uzun vadede iş görür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir