Yerli Uçak için Büyük Gelişme

Yerli otomobil üretiminin gündemimizde olduğu bugünlerde bir haber deuçak sektöründen geldi. TUBİTAK mühendisleri uçağın en önemli parçalarından biri olan türbin kanatlarında büyük bir gelişme katetti.

Yerli uçak sesleri yükseliyor!

TÜBİTAK mühendisleri türbin kanadının ilk prototipini ürettiğini açıklayarak bizleri gururlandırmayı başardı. Yüksek hız ve çevre şartlarına karşı dayanıklılık gösteren türbin kanadı, bin santigrat derecenin üzerinde işlevsellik gösterebiliyor.

Yerli yapım türbin kanadı; sürünme ve yorulma gibi mekanik özelliklerin devreye girmesinde dayanıklılık göstermesi için tek kristal teknolojisi ile üretiliyor.

Tek kristalden üretilen bu türbin kandı, yerli uçak için en önemli adım olarak gösteriliyor. Umarız ilerleyen yıllarda ilk yerli otomobil ile birlikte ilk yerli uçağımızın üretimine de başlayabiliriz.

Ancak şunu da unutmayalım; günümüz teknolojisi ile üreteceğimiz ürünlerin bundan 4-5 yıl sonra demode olma ihtimali çok yüksek. Buna en güzel örneği elektrikli otomobillerden verebiliriz. Benzinli otomobillerin yerlerini önümüzdeki yıllarda hızlı bir şekilde elektrikli otomobillere bırakması bekleniyor. Umarız mevcut teknolojiler ile ürettiklerimiz uzun vadede iş görür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir